ترفندهای خوشمزه شدن آب گوشت و 4 دستور طرز تهیه ادویه آبگوشت

آبگوشت از غذاهایی است که برای این که طعم بهتری داشته باشد باید زمان پختش را طولانی‌تر کرد. هر چه حرارت ملایم‌تر و زمان پخت بیشتر باشد، آبگوشت خوشمزه‌تر خواهد بود...

ادویه آبگوشت تبریز

اجزای اصلی این غذا گوشت و حبوبات هستند و با توجه به اقلیم ناحیه‌ای که این غذا در آنجا پخت می‌شود، سایر مواد غذایی به آن اضافه خواهد شد؛  مثلاً شمالی‌ها در آبگوشتشان سیر می‌ریزند و کرمانی‌ها آن را با زیره طعم‌دار می‌کنند اما وجود گوشت و حبوبات وجه تشابه تمام آبگوشت‌هاست.
البته برای تهیه این غذا بهتر است چند نکته را همیشه به یاد داشته باشید:


1- حبوبات را باید به مدت 24 ساعت قبل از پخت خیس کنید. به این ترتیب ویژگی نفاخ بودن آن‌ها تا حدودی کاهش خواهد یافت. در صورتی که در طول خیساندن، پوست حبوبات از آن‌ها جدا شود و به سطح آب بیاید، مشخص می‌شود حبوبات کهنه هستند و باید بعد از خیساندن آن‌ها را در میان حوله‌ای قرار دهید و با ساییدن تمام پوست‌هایشان را بگیرید البته چه بهتر که حبوبات مرغوب را در تهیه این غذا مورد استفاده قرار دهید.
2- می‌توانید برای گرفتن هرچه بیشتر نفخ حبوبات، آن‌ها را بجوشانید و کف حاصل از جوش خوردن آن‌ها را بگیرید سپس آن‌ها را به آبگوشت اضافه کنید.
3- فراموش نکنید بهترین قابلمه برای پخت این غذا دیگ سنگی و بعد چدن و آخرین گزینه قابلمه مسی است. به این ترتیب طعم غذای تهیه شده بهتر خواهد بود.
4- می‌توانید دیگ سنگی را به یک زودپز دستی نیز تبدیل کنید، می‌پرسید چطور؟ با خمیر گرفتن در گذاشته شده دیگ. به این ترتیب که خمیر نان را به دور در گذاشته شده دیگ بچسبانید تا محتویات قابلمه روی حرارت ملایم در زمان سریع‌تری پخته شوند.
5- بهترین ادویه برای آبگوشت زردچوبه است بنابراین هیچ ادویه‌ای جای آن را نمی‌گیرد. البته افزودن کمی زعفران دم‌کرده و زیره نیز می‌تواند به آبگوشت طعم بهتری بدهد.
6- بهترین گوشتی که برای تهیه آبگوشت توصیه می‌شود گوشت گردن است زیرا هم لطیف و هم چرب است و بعد از پخت آبگوشت روغن می‌اندازد و باعث می‌شود طعمش لذیذ شود.
7- بهترین همراه این غذا سبزی خوردن و به خصوص برگ‌های تازه نعناع است زیرا به هضم این غذا (که به دلیل داشتن پروتئین و چربی فراوان سنگین است) کمک می‌کند.
8-بهترین زمان پخت این غذا از شب تا صبح روی حرارت بسیار ملایم است. به این ترتیب آبگوشت به آرامی پخته می‌شود و خوشمزه خواهد شد.

ادویه آبگوشت

طرز تهیه چهار ادویه مخصوص آبگوشت واشکنه


مواد لازم برای تهیه ادویه آبگوشت روش اول
آرد گندم سبوسدار یک کیلو
پیاز 3کیلو
پودرزیره سبز70 گرم
پودرزیره سیاه 50گرم
پودرگشنیز70 گرم
پودرتخم شوید50گرم
نمک فلفل سیله وقرمز به میزان لازم


طرز تهیه ادویه آبگوشت

اردگندم راداخل ماهیتابه ریخته روی شعله ملایم تفت دهیدبه اندازه ایی که بوی خامی ان گرفته شود ادویه هارامخلوط کرده وبامقداری نمک به ارداضافه نماییدوخوب باارد مخلوط کنیدسپس ازروی حرارت برداشته تاسرد شود بعدازسردشدن پیاز راچرخ کرده ا لبته باپنجره درشت حال پیازراکم کم به ارد اضافه کرده تاموقعی که خمیر بدست نجسبدالبته زرد چوبه باید به میزانی باشد که رنگ خمیر زرد طلایی شودحال هم میتوانید انراروی پارچه پهن نمایید وجلوی پنکه خشک نماییدوهرازگاهی زیرورو نماییدتابه صورت پودر خشک شودویااینکه به اندازه کف دست دایره ای به قطر نیم سانت درست کرده وبعدجلوی پنکه خشک کنید که البته این روش عطر ادویه بیشترباقی می ماند وغذاراخوشمزه ترمیکند ودرموقع مصرف پودرش کنید این ادویه مخصوص ابگوشت واشکنه هاست خاص منطقه سیستان است
روش دوم
مواد لازم برای روش دوم
گندم 3کیلو گرم
پیازسفید 9کیلو گرم
پودرزیره سبز200گرم
پودرزیره سیاه150گرم
پودرتخم گشنیز200گرم
پودرتخم شوید 150گرم
نمک فلفل سیاه قرمز به میزان لازم
ابتدا گندم راشسته وسپس بجوشانید داخل آبکش ریخته تاآب آن خوب گرفته شود وبعددوبارباپنجره ریز چرخ گوشت چرخ کنیدپیاز راباپنجره درشت چرخ گوشت چرخ کرده وتمام ادویجات راباپیاز مخلوط کرده زردچوبه رابه میزانی اضافه نمایید که رنگ خمیرتان زردشودسپس گندم جرخ شده رابه پیازاضافه نمایید وخوب ورز دهید تاکاملاباهم مخلوط شوند ازخمیر به اندازه توپ پینپنگ برداشته ودایره ای به قطریک سانت درست نمایید دایرهاراروی پارچه گذاشته وجلوی پنکه خشک نمایید


آکاایران
 

گردآوری توسط بخش انواع آبگوشت یا آب گوشت سایت آکا
نکاتی برای آبگوشتی لذیذ
4.7 (94%) 41 رای