طرز تهیه رشته پلو

طرز تهیه رشته پلو قیصی

 

مواد لازم رشته پلو قیصی برای 4 تا 6 نفر :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
برنج 2 پیمانه 100 گرم / 360 کالری
رشته پلویی 1 پیمانه نامشخص
برگه زرد آلو 100 گرم 100 گرم / 25 کالری
قیصی 100 گرم نامشخص
کره 100 گرم 100 گرم / 737 کالری
زعفران دم کرده 1 قاشق غذا خوری 100 گرم / 310 کالری
نمک، فلفل، زردچوبه به میزان لازم 100 گرم / 0 کالری
پیاز داغ 2 قاشق غذا خوری 100 گرم / 164 کالری
دارچین 1 قاشق چای خوری 100 گرم / 261 کالری
شکر 1 قاشق غذا خوری 100 گرم / 400 کالری

 

طرز تهیه رشته پلو قیصی :

*. آکاایران : برنج را که از 3 ساعت قبل با نمک خیس کرده‏ اید، در آب جوش بریزید؛ در حد آبکش شدن که رسید، رشته پلویی را اضافه کنید. چند جوش که زد آن را آبکش نمایید.برگه زرد‏آلو و قیصی را حدود نیم ساعت در آب گرم خیس کنید.

*. بعد آن را شسته و با کره داغ شده در ظرفی بریزید.روی آن را پیاز داغ، شکر، زردچوبه و فلفل بریزید و کمی تفت دهید. زعفران را نیز اضافه کنید.کف قابلمه را از مواد ته دیگ مورد علاقه ‏تان قرار دهید، کمی برنج آبکش شده روی آن بریزید.

*. سپس از مواد لا به لای برنج بریزید و اجازه دهید تا برنج دم بکشد.برنج را در ظرف مناسب ریخته روی آن را با برگه‏ های قیصی، کمی دارچین، خلال پسته و در صورت دلخواه، فیله مرغ سُرخ شده تزیین کنید.

 

انرژی کل : 2500 کیلو کالری

 

خواص زرد آلو :

*. خوردن زردآلو صبح ناشتا خوب نیست ممکن است باعث دل درد شود. اگر چنین شد کمی از کوبیده انسیون با شکر میل شود.مغزهسته زردآلو اگر تلخ باشد طبع آن گرم و خشک است.دانه شیرین آن مقوی نیروی جنسی است و چون دیرهضم است باید با نمک بو داده و خورده شود.

*. برای از بین بردن کرم معده 5 گرم از روغن مغز تلخ زردآلو با احتیاط مصرف شود.برای خرد کردن سنگ مثانه 5 گرم از روغن مغز تلخ زردآلو با احتیاط مصرف شود. سپس هر 4 ساعت یک لیوان عرق خارشتری.

*. برای تسکین بیشتر دردگوش و رفع سنگینی شنوایی چند قطره از روغن دانة تلخ زردآلو در گوش بچکانید. البته بهتر است با پزشک متخصص مشورت شود. زیرا گوش مجرای خارجی برای بیرون راندن روغن ندارد در نتیجه باید شستشو شود.

 

اختصاصی آکاایران

 

رشته پلو، رشته پلو قیصی آذربایجان
4 (64%) 72 رای