طرز تهیه کته در پلوپز

آموزش روش تهیه کته در پلوپز

 

مواد لازم جهت روش تهیه کته در پلوپز:

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
برنج ۳ پیمانه پلوپز 100 گرم / 360 کالری
آب ۴ پیمانه پلوپز 100 گرم / 0 کالری
نمک به میزان لازم 100 گرم / 0 کالری
روغن مخصوص پخت یا روغن زیتون ۲ الی ۳ قاشق غذا خوری 100 گرم / 0 کالری

 

روش تهیه کته در پلوپز :

*. هر پیمانه پلوپز برنج معمولاْ برای یک نفر کافیست . موقع شستن برنج آن را زیاد چنگ نزنید و به آرامی آن را دو سه بار بشویید و آب روی آن را خالی کنید و بعد هر چند پیمانه برنج که خیس می کنید بایستی به همان تعداد به اضافه یک لیوان آب بریزید.

*. ( به ازای ۴ پیمانه برنج ۵ پیمانه آب و یا به ازای ۵ پیمانه برنج ۶ پیمانه آب ) گرم یا ولرم بودن آب زیاد مهم نیست و روی آن نمک بریزید و بگذارید خیس بخورد برنج های ایرانی نوع مرغوب زمان بیشتری برای خیس خوردن لازم دارند.

*. ولی برنج های خارجی مدت کمتری هم میتوان آنرا خیس کرد.بعد از خیس خوردن برنج را در پلوپز بریزد و روغن اضافه کنید و پلوپز را به برق بزنید در پلوپز را هم بگذارید و دیگر به هیچ کاری نیاز ندارد اما اگر می خواهید برنج شما بهتر عمل بیاید.

*. یکی دو بار وقتی آب برنج جوش آمد به آرامی با قاشق چوبی بهم بزنید دقت کنید.اگر زیاد به هم بزنید ممکن است کته له شود.بنا بر نوع برنج معمولاْ بعضی برای پخت به آب بیشتری نیاز دارند و بعضی کمتر ، وقتی برای اولین بار از یک کیسه برنج برنجی را پخت میکنید.

*. چنانچه کته از آب در آمده نرم بود بار بعد از میزان آب آن کم کنید.برنج های دانه بلند خارجی که اخیراً به بازار آمده به مقدار بیشتری آب نیاز دارد و هیچ وقت هم وا نمی رود وخیال کدبانوهای عزیز را هم راحت کرده است.برای تهیه ته دیگی غیر از برنج میتوانید.

*. وقتی آب برنج جمع شد برنج را در ظرفی خالی کنید.ظرف آن را بشویید تا لعاب برنج باقی مانده در ظرف شسته شود و بعد روغن ریخته و از نان یا سیب زمینی و یا ... برای ته دیگ استفاده و برنج را با کفگیر روی آن بریزید و دور آنرا هم جمع کنید تا به دیواره ظرف نچسبد.

 

خواص برنج :

منبع عالی انرژی :

*. ازآنجاکه برنج سرشار از کربوهیدارات است، می توان از آن بعنوان سوخت بدن استفاده کرد و به عملکرد طبیعی مغز نیز کمک می کند.

فاقد کلسترول :

*. خوردن برنج فقط به این دلیل که فاقد چربی های مضر، کلسترول و سدیم است، فواید بسیار زیادی برای بدن دارد. برنج می تواند بخش مهمی از یک برنامه غذایی متعادل را تشکیل دهد.

سرشار از ویتامین :

*. برنج منبع عالی از ویتامین ها و موادمعدنی مثل نیاسین، ویتامین D، کلسیم، فیبر، آهن، تیامین و ریبوفلاوین به شمار می رود.

 

اختصاصی آکاایران

 

طرز تهیه کته در پلوپز
4 (64%) 72 رای