عدس پلو با گوشت و گردو

عدس پلو مخصوص

 

مواد لازم عدس پلو :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
گوشت 300 گرم 100 گرم / 240 کالری
عدس 1 لیوان 100 گرم / 340 کالری
برنج 3 لیوان 100 گرم / 360 کالری
گردو سائیده 2 قاشق غذاخوری 100 گرم / 688 کالری
سبزی پلویی خشک 2 قاشق غذاخوری نامشخص
سیر 2 حبه 100 گرم / 120 کالری
پیاز 1 عدد 100 گرم / 5 کالری
نمک و فلفل مقدار لازم 100 گرم / 0 کالری

 

عدس پلو با گوشت

عدس سبزی پلو با گوشت

 

طرز تهیه عدس پلو :

*. پیاز و سیر را ریز خرد کنید و با مقداری روغن تفت دهید تا نرم شود سپس گوشت را اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند ، گردوی سائیده شده را به گوشت اضافه کنید و مجدد کمی تفت دهید ، 4 لیوان آب اضافه کنید و با حرارت ملایم بگذارید گوشت بپزد و آب گوشت کشیده شود.

 

عدس سبزی پلو با گوشت

عدس سبزی پلو با گوشت

 

*. عدس را از شب قبل خیس دهید ، برنج را با چند لیوان آب و کمی نمک داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید ، همزمان عدس را نیز به برنج اضافه کنید و بگذارید عدس و برنج با هم بجوشند.

 

سبزی پلو با گوشت مخصوص

پلو مخلوط با گوشت

 

*. پس از اینکه برنج نرم شد مخلوط عدس و برنج را آبکشی کنید ( برنج باید به اندازه ای بپزد که وقتی میان دو انگشت میفشارید اطراف برنج نرم و مغز ان کمی خام باشد ، عدس خیس خورده به همراه برنج پخته و نرم خواهد شد ).

 

سبزی پلو با گوشت

عدس پلو با گوشت

 

*. داخل قابلمه مقداری روغن بریزید و ته دیگ دلخواه تان را قرار دهید ، مقداری برنج و عدس داخل قابلمه بریزید و روی ان مقداری از مایه گوشتی و مقداری سبزی خشک بریزید ، به همین صورت قابلمه را پر کنید و در نهایت با برنج روی مواد را بپوشانید.

*. حرارت را زیاد کنید تا برنج کمی بخار کند ، نصف لیوان آب را با چند قاشق روغن یا کره ذوب شده مخلوط کنید و روی برنج بدهید ، حرارت را کم کنید و بگذارید برنج به آرامی دم بکشد سپس در ظرف بکشید و سرو کنید.

 

خواص گردو :

*. درمان ورم روده و معده: 15 تا 20 گرم برگ گردو را به مدت ده دقیقه در یک لیتر آب جوش دم کنید، برای ورم معده و روده به عنوان کرم کش 3 فنجان در روز از این دم کرده را بنوشید .

*. درمان خستگی و ورم : دم کرده 50 گرم برگ گردو در یک لیتر آب را در آب وان بریزید این حمام آرام بخش خستگی است و ورم را بر طرف می کند همچنین در مورد مداوای سرمازدگی و بیماریهای پوستی تجویز میشود.

*. درمان ورم لثه ولوزه : دم کرده فوق را به میزان حجمش با آب رقیق کنید و آن را غرغره کنید تا ورم لثه و لوزه شما درمان شود .

 

منبع : ایران کوک

گردآوری : آکاایران

 

عدس سبزی پلو با گوشت مخصوص
4 (64%) 72 رای