سبزی پلو با ماهی یکی از غذاهای سنتی ایران که اشتهای هر کسی را باز می کند. این غذا یکی از غذاهای خوشمزه است که در بسیاری از مجالس سرو می شود.

 

 

پخت سبزی پلو با ماهی

سبزی پلو با ماهیچه

مواد لازم سبزی پلو با ماهی :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
برنج 1000 گرم 100 گرم / 360 کالری
تره فرنگی 200 گرم 100 گرم / 22 کالری
جعفری ساطوری شده 250 گرم 100 گرم / 34 کالری
شوید یا شبت 250 گرم 100 گرم / 25 کالری
شنبلیله 200 گرم 100 گرم / 30 کالری
گشنیز 100 گرم 100 گرم / 20 کالری
روغن 200 گرم 100 گرم / 0 کالری
زعفران 1 قاشق مرباخوری 100 گرم / 310 کالری
ماهی قزل آلای 650 گرم 100 گرم / 100 کالری
نمک قدری 100 گرم / 0 کالری
آرد سفید 2 فنجان 100 گرم / 341 کالری
زردچوبه قدری 100 گرم / 0 کالری
تخم مرغ 2 عدد 100 گرم / 147 کالری
لیمو ترش 2 عدد 100 گرم / 42 کالری

 

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی :

*. برنج را قبلا خیس میکنیم.سبزی را بدقت تمیز می نمائیم و میشوئیم داخل آبکش میریزیم تا آب آن برود ، ماهی را جدا گانه ظبق دستور ذیل سرخ می کنیم ،سبزی را خرد میکنیم و برنج را آبکش میکنیم ولی کمی دان تر بر میداریم.

*. ته دیگ را دو سه قاشق روغن آب کرده و نصف لیوان آب میریزیم.برنج داخل آبکش را کم کم در دیگ میریزیم و سبزی خرد کرده را بتدریج لای برنج میپاشیم و ماهی سرخ شده را لای پلو میگذاریم ( البته میتوان جدا گانه در ظرف دیگر سرو کرد ).

*. سه تا چهار قاشق روغن آب میکنیم ،عرق برنج را که گرفتیم ، روغن را روی برنج میدهیم و برنج را در فر یا روی آتش دم میکنیم.موقع کشیدن پلو زعفران سائیده حل شده در آبجوش را با کمی پلو مخلوط میکنیم و روی دیس میدهیم و کمی روغن داغ کرده روی پلو میدهیم.

*. ممکن است لای سبزی پلو را موقع دم کردن یک دسته سیر تازه تمیز کرده بگذاریم سبزی پلو را بدون گوشت نیز میتوان آماده نمود. و ممکن است وقتی مغز برنج نرم شد سبزی را در دیگ بریزیم و بلافاصله دیگ را از روی آتش برداریم و در آبکش بریزیم و دم کنیم.

 

طرز سرخ کردن ماهی :

*. فلس های ماهی را با نوک کارد میگریم و یا ماهی را پوست می کنیم و بعد سر و دم ماهی را جدا میسازیم و از طول سه تا چهار قطعه میکنیم ، بعد هر قطعه از ماهی را از وسط دو نیم مینمائیم و استخوان ستون فقرات را در میاوریم و قسمت پوست زیر شکم را که نازک تر از پشت ماهی است جدا میکنیم.

*. آنگاه ماهی را میشوئیم و خشک میکنیم ، ( بصورت جداگانه با آرد ، زردچوبه و نمک پودری درست می نمائیم ) بعد قطعات ماهی را در این پودر می خوابانیم و حسابی با آن آغشته می نمائیم تا کاملا پوشیده شود ، بعد دوسه عدد تخم مرغ را در ظرفی می شکنیم و کمی نمک میزنیم ، تخم مرغ را بهم میزنیم.

*. قطعات ماهی آردی را داخل تخم مرغ میزنیم و در روغن داغ با حرارت ملایم سرخ میکنیم و در دیس می چینیم و اطراف آنرا با حلقه های لیمو ترش و جعفری تزیین میکنیم.ماهی را می توان بدو آرد و تخم مرغ نیز سرخ کرد و یا فقط در مخلوط آرد زد و بدون تخم مرغ تهیه کرد.

 

خواص گشنیز :

*. برگ و تخم گشنیز باعث تقویت معده شده و علاوه بر اینکه به هضم غذا کمک می کند، التهاب آن را نیز از میان می برد؛ همچنین خاصیت بادشکنی و ضدنفخ هم دارند.برگ گشنیز تسکین دهنده استفراغ و همچنین برطرف کننده عطش است.گشنیز خام خواب آور است پس اگر برای خواب شب مشکل دارید، آب 30 گرم از برگ گشنیز را گرفته، با کمی شکر شیرین کرده، بنوشید. فقط توجه داشته باشید که مقدار گشنیز نباید از 30 گرم بیشتر شود زیرا مصرف زیاد گشنیز به ویژه تخم آن حالت بی حسی، خواب آلودگی، گیجی و گاهی فراموشی موقت ایجاد می کند.تخم گشنیز دارای اثر ضدباکتری است؛ درنتیجه مصرف دم کرده 15 گرم از آن در یک لیتر آب برای درمان بیماری های عفونی مانند حصبه، تب روده و مسمومیت هایی که منشا باکتری دارند بسیار مؤثر است.

 

اختصاصی آکاایران

 

پخت سبزی پلو با ماهی - آشپزی آکا
4 (64%) 72 رای