طرز تهیه دسر خرما و دسر قیسی

طرز تهیه دسر خرما و دسر قیسی 

 

مواد لازم برای دسر خرما :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
خرما ۲۵۰ گرم 100 گرم / 240 کالری
کره ۲۵ گرم 100 گرم / 737 کالری
گردوی کوبیده شده ۲ قاشق سوپ خوری 100 گرم / 688 کالری
  مواد لازم برای دسر قیسی :  
مواد لازم اندازه مقدار / کالری
قیسی ۲۵۰ گرم 100 گرم / نامشخص کالری
کره ۲۵ گرم 100 گرم / 737 کالری
خامه ۲ قاشق سوپ خوری 100 گرم / 350 کالری
شکر نصف پیمانه 100 گرم / 400 کالری
گردوی کوبیده شده ۲ قاشق سوپ خوری 100 گرم / 688 کالری

 

طرز تهیه دسر خرما :

*.  ابتدا خرماها را داخل کاسه ای ریخته و روی آن آب بریزید و ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید تا خرماها خوب خیس بخورند؛ سپس آنها را داخل سبدی ریخته و هسته هایشان را بیرون آورید. تابه کوچکی آماده کنید و کره را در آن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا کره به طور کامل آب شود.

*. سپس خرماهای هسته گرفته را به کره اضافه کنید و ۵ تا ۷ دقیقه تفت دهید. حالا زیر شعله اجاق گاز را خاموش کرده و خرمای تفت داده شده را در ظرف موردنظر بچینید و روی آن را با گردوی کوبیده شده بپوشانید؛ به این ترتیب دسر شما برای سرو آماده است.

 

طرز تهیه دسر قیسی :

*.  ابتدا قیسی ها را خوب بشویید، سپس در قابلمه ای حاوی آب بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا به طور کامل بپزد. پس از پختن قیسی ها، شکر را به آن اضافه کنید و بگذارید به جوش آید. بعد کره را به قیسی شیرین شده بیفزایید و حرارت دادن را تا زمانی ادامه دهید.

*. که مایع متشکل از شکر و کره و آب، غلیظ شده و جذب قیسی ها شود. حالا زیر شعله اجاق گاز را خاموش کرده و مخلوط را در ظرف موردنظر برای سرو بریزید. در پایان، خامه را اضافه کنید و کمی هم بزنید تا با قیسی و شربت آن مخلوط شود.

*. سپس نوبت به گردوی کوبیده شده می رسد. فقط کافی است گردوی کوبیده شده را روی این دسر مقوی بپاشید و نوش جان کنید.نکته: از آنجا که این دسرها بسیار شیرین هستند، خوردن آنها به همراه چای نیز بسیار لذت بخش است.

 

خواص خرما :

*. طبع خرما گرم و خشک است؛ برای رفع خشونت و نرم کردن سینه ۵۰ گرم خرما در آب جوشانده صاف کرده روزی دو تا سه استکان بخورید، البته این برای افراد سرد مزاج بسیار خوب است، برای تقویت کلیه از شربت فوق استفاده کنید.

 

اختصاصی آکاایران

 

دسر خرما و دسر قیسی - آشپزی آکا
4.7 (94%) 41 رای