طرز تهیه آش شله قلمکار اصفهان

طرز تهیه آش شله قلمکار نذری

مواد لازم آش شله قلمکار :

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
سبزی آش خرد کرده 3 الی 5 کاسه ماست خوری نامشخص
گوشت خورشتی یک فنجان سر پر 100 گرم / 240 کالری
لوبیا قرمز یا سفید دو قاشق 100 گرم / 340 کالری
عدس چهار قاشق 100 گرم / 340 کالری
ماش دو قاشق 100 گرم / 105 کالری
بلغور گندم دو قاشق 100 گرم / 353 کالری
آرد برنج دو قاشق 100 گرم / 366 کالری
روغن یک فنجان 100 گرم / 0 کالری
نعنا داغ یک قاشق 100 گرم / 279 کالری
کشک صد گرم 100 گرم / 380 کالری
برنج دو قاشق 100 گرم / 360 کالری
بلغور جو سه قاشق 100 گرم / 353 کالری
پیاز متوسط دو عدد 100 گرم / 5 کالری

با این مقدار مواد لازم حدوداً به اندازه 10 کاسه ماست خوری از ” آش شله قلمکار“ خواهیم داشت.

روش تهیه آش شله قلمکار :

*. حبوبات و گوشت را در یک قابلمه ریخته، می شوییم. سپس نمک، فلفل، زردچوبه و آب اضافه کرده (در صورت دلخواه به جای آب می توان آب قلم اضافه کرد که آش خوشمزه تر می شود) تا حدود 10 الی 12 ساعت بپزد و جوش بخورد و لعاب بیاندازد.

*. گوشت پخته شده را درآورده، با گوشتکوب می کوبیم تا گوشت ها ریش ریش شوند.گوشت کوبیده شده، دو قاشق آرد برنج (آرد برنج را در یک لیوان آب سرد حل کرده، سپس اضافه می کنیم) و سه الی پنج کاسه ماست خوری سبزی آش خرد شده را اضافه کرده، می گذاریم.

*. دو ساعت دیگر بپزد تا آش جا بیفتد. در حین پخت، اگر نیاز بود، آب به آن اضافه می کنیم و هر 10 دقیقه یک بار آن را هم می زنیم.دو عدد پیاز خرد شده را در یک فنجان روغن داغ شده می ریزیم تا پیاز داغ با شعله زیاد سرخ و برشته شود (به پیاز داغ کمی زردچوبه اضافه می کنیم).

*. بعد از سرخ شدن، سریع پیاز داغ را در یک آبکش ریخته تا روغن آن جدا شود. پیاز داغ بدون روغن را در ماهیتابه برگردانده و آن را پهن می کنیم تا پیاز داغ خشک و برشته شود و در روغن باقیمانده از پیاز داغ، دو قاشق نعناع آسیاب شده می ریزیم تا نعناع داغ درست شود.

*. آش شله قلمکار را در ظرف می کشیم. می توان آن را با کمی پیازداغ، کشک و زعفران آب کرده تزئین کرد تا آماده پذیرایی شود.مقدار کالری موجود در یک کاسه ماست خوری آش، بدون کشک، نعناع داغ و پیاز داغ حدودا 175 کالری می باشد.

 

خواص عدس :

*. عدس را در کنید و روی پوست ملتهب بگذارید التهاب را برطرف می کند . ۱۰- برای درمان زخم های دهان و گلو و دیفتری عدس را پخته و آب آنرا غرغره کنید.برای تقویت معده و برطرف کردن گاز معده عدس پخته را با سرکه میل کنید.عدس ها مثل دیگر حبوبات غنی از فیبرهای غذایی هستند چه از نوع قابل جذب و چه از نوع غیر قابل جذب. فیبرهای قابل جذب،یک ماده ژله مانندی در دستگاه گوارش ایجاد می کنند که سبب دفع صفرا (حاوی کلسترول ) می گردد و آن را به خارج از بدن می برد.

 

اختصاصی آکاایران

آشنایی با روش تهیه آش شله قلمکار
4 (74%) 78 رای