• طرز پخت آش کشک تبریزی
  مواد لازم: *سبزی آش (تره، جعفری، اسفناج، گشنیز و ترخون): 1 کیلو *پیاز: 4-5 عدد بزرگ یا 1 کیلو *لوبیا چیتی، برنج، بلغور، نخود: از هر کدام 100 گرم (4/3 پیمانه از هر کدام) *هویج فرنگی و سیب زمینی: 250 گرم از هر کدام *کلم برگ: 500 گرم *کشک: 1 کیلو *روغن: 300 گرم *نمک، فلفل و زردچوبه: به اندازه کافی *آب قلم یا آب گوشت: 2 لیتر*
 •  
 • طرز تهیه آش کشک تبریز: نیمی از پیازها را نگینی خرد نموده و در روغن تفت می دهیم، نصف آن را خلال کرده و در روغن سرخ کرده برای تزیین روی آش کنار می گذاریم. سپس زردچوبه، نمک و فلفل را به پیاز تفت داده شده اضافه نموده مقداری آب روی آن می ریزیم.
  لوبیا چیتی و نخود را شسته به مدت 8 ساعت با مقداری آب و کمی نمک خیس می کنیم آنرا آبکش کرده و به پیازداغ اضافه می کنیم و روی حرارت
  قرار می دهیم تا نیم پز شود. برنج و بلغور خیس شده را نیز اضافه می کنیم. بعد از پخت حبوبات، هویج را پوست گرفته شسته و به آش می افزاییم. در صورت تمایل سیب زمینی را نیز به همین طریق یک ربع بعد به همراه کلم برگ خرد شده اضافه می کنیم.
  زمانی که کلم و هویج نیم پز شد سبزی آش را همراه با آب قلم یا آب گوشت اضافه کرده، آش را مرتبا" به هم می زنیم تا کاملا" جا بیفتد.
  نمک و فلفل آش را اندازه کرده وقتی آش جا افتاد کشک را اضافه نموده روی آش را با مقداری نعناع، پیازداغ و زعفران دم کرده و کشک تزیین می کنیم.

طرز تهیه آش کشک آذربایجان نوع 2

آش کشک تبریز
آش کشک تبریز خوشمزه، آسان، همراه با سبزیجات فراوان و مناسب گیاه خواران است و بسیار سالم و مغزی است.
 

مواد لازم آش کشک آذربایجان


نخود     ¼  لیوان
لوبیا قرمز     ¼  لیوان
لوبیا چینی     ¼  لیوان
عدس     ¼  لیوان
برنج     ½  لیوان
بلغور گندم     ½  لیوان
سبزی آش خرد شده     1.5 کیلوگرم
کلم برگ سفید     500 گرم
هویج     250 گرم
سیب زمینی ریز     250 گرم
کشک پاستوریزه     500 گرم
پیاز داغ     6- 7 قاشق غذاخوری
نعناع داغ     4- 5 قاشق غذاخوری
روغن مایع     2- 3 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و زردچوبه     به میزان لازم
طرز تهیه اش کشک تبریز
 

طرز تهیه آش کشک آذربایجان     حبوبات را از شب قبل با آب گرم خیس می کنیم. سپس آن را با مقداری آب و نمک می پزیم.
    در قابلمه ای مناسب، برنج و بلغور را با آب می پزیم و در اواسط پخت کلم و هویج خرد شده و سیب زمینی را اضافه می کنیم و اجازهمی دهیم همه مواد به خوبی بپزند و برنج لعاب بیندازد. سپس سبزی آش را اضافه می کنیم.
    روغن را در تابه گرم می کنیم و مقداری زرد چوبه را در آن تفت می دهیم و همراه پیازداغ، نمک و فلفل به آش اضافه می کنیم.
    اجازه می دهیم آش با حرارت ملایم بجوشد و جا بیفتد. در نهایت نیمی از کشک را می افزاییم. پس از چند جوش قابلمه را از روی حرارت برمی داریم. آش را در ظرف مناسب می کشیم و روی آن را با کشک و پیازداغ و نعناع داغ تزیین می کنیم
آش کشک تبریز مخصوص آذربایجان
4 (74%) 78 رای