طرز دم کردن چای سفید

درست کردن چای لب دوز و لب سوز 

 

1. از قرار دادن چای خشک در محیط مرطوب خودداری کنید. این مکان موجب کپک زدن و بدطعم شدن چای می شود.

2.  برای خوش عطر شدن چای تان درون ظرف چای خشک یک چوب دارچین یا یکی، دو دانه هل قرار دهید.

3. چای خشک حساسیت زیادی نسبت به نور و رطوبت دارد و عطر، طعم و رنگ خود را از دست می دهد. سعی کنید چای را درون ظروف تیره نگهداری کنید.

4. اگر از چای کیسه ای استفاده می کنید حتما پس از باز کردن بسته بندی آن را درون کیسه پلاستیکی قرار داده و از آلودگی و گرد و غبار دور نگه دارید.

5. هرگز ظرف سیر، سرکه یا ترشی را در کنار ظرف چای خشک قرار ندهید زیرا چای به سرعت بوی موادغذایی را به خود جذب می کند.

6. برای تهیه آب جوش همیشه سعی کنید آب سرد به کتری اضافه کنید، چون اضافه کردن آب گرم موجب می شود تا ذرات معلق موجود در کتری در آب شناور شود و این مسئله موجب کدر شدن چای می شود.

7.  از نگهداری بسته چای یا ظرف چای در نزدیک اجاق گاز یا هر وسیله گرمایشی دیگر خودداری کنید. گرما روی مزه و رنگ چای تاثیر می گذارد.

8. در صورتی که می توانید از چای های ارگانیک استفاده کنید، این نوع چای را پیش از دم کردن با آب سرد بشویید.

9. برای تهیه آیس تی کافی است  نصف لیوان آب داغی که جوشیده باشد را روی چای طعم دار بریزید و آن را به مدت 5 تا 6 دقیقه در همین حالت قرار دهید. سپس نصف لیوان آب سرد را با یک قطعه یخ و یک قاشق چای خوری آبلیمو به آن اضافه کنید تا آیس تی آماده شود.

10.  اگر دوست دارید چای تان عطر و بوی خوراکی ها و گیاهان دارویی خوش عطر را بگیرد، می توانید ظرف چای خود را کنار گل سرخ یا گل یاسمن و حتی گل بهار نارنج قرار دهید تا با جذب عطر این گیاهان توسط چای خشک آن را به شیوه ای طبیعی معطر کنید.

11.  اگر بسته چای را باز می کنید و مقداری از آن را در ظرف می ریزید باید بخش باقیمانده را در یک ظرف تیره و فلزی رنگ نگهداری کنید و از نگهداری چای باز برای مدت زمان طولانی پرهیز کنید چون به مرور کیفیت و عطر چای تحت تاثیر قرار می گیرد.

12. هرگز از پیمانه یا قاشق خیس برای برداشتن چای استفاده نکنید، چراکه رطوبت موجود در قاشق موجب  کپک زدن چای در لایه های زیری می شود و به این ترتیب چای شما کیفیت خود را از دست می دهد.

 

خواص چای :

*. مصرف زیاد چای دندان ها را لک دار و سیاه می کند.چای ترشح اسید معده را تحریک می کند و همچنین به دلیل ماهیت اسیدی خود، در بروز زخم معده مؤثر است.

*. در هر فنجان چای بین 60 تا 75 میلی گرم «کافئین»وجود دارد که LDL خون را افزایش می دهد و عاملی می شود برای انفارکتوس های قلبی و مغزی، ولی البته آرام بخش است و در دراز مدت اعتیاد ایجاد می کند!

*. به دلیل وجود مقدار زیادی از ماده کافئین در چای، براى عده اى باعث تحریک اعصاب و یا تپش قلب می شود. همچنین نوشیدن چاى پررنگ براى خانم ها احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش مى دهد.


اختصاصی آکاایران

 

طرز دم کردن چای لب دوز و لب سوز
4 (80%) 21 رای