نکات :

توجه داشته باشید که چای اصل رنگ بسیار ملایمی دارد و عطر آن به زیادی نوع صنعتی نیست پس بهتر است برای داشتن چای مفید و خوشمزه از نیمی از چای اصل و نیمی چای صنعتی استفاده کنید.

 

درست کردن چای خوشرنگ

چای خوشرنگ

 

2) قبل از دم کردن چای آن را یک بار با آب سرد آبکشی کنید تا رنگ بهتری بدهد.بهتر است این کار را درمورد قوری هم انجام دهید.(چای نباید خیس بخورد تنها آن را آبکشی کنید).

 

طرز تهیه 

چای خوشرنگ

مواد لازم چای خوشرنگ

 

3) توجه داشته باشید که تنها 2سوم قوری باید پر از آب جوش شود.شما چای را دم میکنید.درست مثل برنج یعنی بالای چای باید فضایی برای تجمع بخار داشته باشید که باعث دم کشیدن چای شود.

 

مواد لازم 

چای خوشرنگ

مواد لازم چای خوشرنگ

 

4) بهتر است روی قوری دستگیره یا دستمال ضخیمی بیندازید تا چای شما زودتر دم کشیده و خوشرنگ تر شود.

 

چای خوشرنگ

تهیه چای خوشرنگ

 

5) اگر میخواهید از هل یا دادرچین استفاده کنید بهتر است آنها را داخل آب کتری یا سماور بیندازید و بعد با همان آب معطر چای درست کنید.اضافه کردن این مواد به چای باعث کدر شدن رنگ چای میشود.

 

چای خوشرنگ خوشمزه

روش تهیه چای خوشرنگ

 

6) برای نگهداری چای دم کرده به مدت طولانی تفاله را از چای جدا کنید و چای بدون تفاله را داخل قوری برگردانید.

7) اگر چای زیاد دم کشید یا به مرز جوشیدن رسید میتوانید با انداختن 2 حبه قند از طعم بد و جوشیده آن جلوگیری کنید.

8) پیش از ریختن چای کمی آب جوش داخل فنجان بچرخانید تا با گرم شدن فنجان چای نیز پس از ریختن داغ بماند.

 

روش تهیه 

چای خوشرنگ

مواد لازم چای خوشرنگ

 

چای دورنگ

*. چای دورنگ بیشتر جنبه تزیینی دارد و معمولا در مراسم بله برون،خواستگاری،عقد،حنابندان یا سایر مراسم شاد ایرانی مورد استفاده قرار میگیرد.برای تهیه چای دورنگ کافی استف مقداری آب جوش و قند را مخلوط کنید و محلول را به اشباع برسانید یعنی تا جایی که قند در محلول آب میشود آن را شیرین کنید(از نبات هم میتوان استفاده کرد).

 

خواص چای :

تاثیر چای بر قلب

*. نوشیدن چای به بیماران قلبی توصیه می شود. چای از ایجاد لخته های خطرناک خون که به حملات قلبی و سکته منجر می شود پیشگیری می کند. مطالعات نشان می دهد که سطح چربی خون و فشار خون بعضی مصرف کنندگان چای پایین تر از دیگران است. دانشمندان روسی پس از اجرای طرح های تحقیقاتی گسترده روی بیماران دریافته اند که چای، آثار نیرومندی برای به تاخیر انداختن پیشرفت تصلب شرایین و تقویت عروق مویین و رقیق کردن خون و کاهش فشارخون دارد.

 

اختصاصی آکاایران

 

چجوری یه چای خوشرنگ دم کنم؟ عکس
4 (80%) 21 رای