قهوه و دمنوش «سنبل الطیبب»ترکیب درمانی آرام بخش و ضداضطراب است که ادعا می شود، عوارض جانبی ندارد و فرد را هم وابسته نمی کند.در یک آزمایش دست کم ۱۲ هفته ای در بریتانیا، این ترکیب روی کسانی امتحان شده که اضطراب مداوم و بی خوابی شبانه داشته اند؛ استرس در این آدم ها با نوشیدن مقدار کم و زیادی از این نوشیدنی ها و قطع و وصل شرایط آزمایش، به شکل محسوسی کاهش پیدا کرده و روی فعالیت های اجتماعی و زندگی شخصی شان تاثیر گذاشته. زمان خواب شان تنظیم شده و رویاهای زیبایی هم دیده اند.

توصیه شده قهوه را در روز بنوشیم و جوشانده لطیف و مهربان «سنبل الطیب»را که به «علف گربه»هم معروف است، نیم تا دو ساعت قبل از خواب شبانه، دم کنیم.ریشه «سنبل الطیبب» بخش شناخته شده این داروی گیاهی است که ارزش دارویی دارد و در طب سنتی ایرانی درمان چند جور دل درد و کمر درد و دست وپا درد را به عهده دارد.

این گیاه اما بیرون از ایران به نام «والریان»شناخته می شود و در شکل های مختلف پودر، قرص، عصاره، روغن و شربت تولید می شود و چای کیسه ای آن طرفدار دارد. چای والرین با آب جوش آماده نمی شود و در آب گرم درست می شود.در ایران اما بیشتر همین ریشه خوشبوی پشمالوی قهوه ای و سیاه رنگ محبوب است و اگر کسی گربه ای داشته باشد، برای دقایقی با مستی و ملنگی حیوان بعد از بوی این علف مخصوص، سرگرم می شود.

در این مطلب ترکیب نوشیدنی «سنبل الطیبب»و «گل گاوزبان»را (برای تاثیر سریع تر و عمیق تر) پیشنهاد می کنیم؛ اگر سردرد دارید، بی خوابید یا اضطراب و دلهره امان تان را بریده، یک هفته تا ۱۰ روز (روزهای پیوسته) این ترکیب را (همراه با قهوه روزانه) امتحان کنید. به خصوص اگر اهل داروهای شیمیایی نیستید و ترجیح می دهید به روش مادربزرگ ها، همه این مرض های خوش خیم را درمان کنید، پیدایش کنید و با عطر و طعم و رفتارش، دوست شوید.

 

مواد لازم دمنوش سنبل الطیب :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
ریشه سنبل الطیب ۱۰ تا ۱۵ گرم نامشخص
گل گاوزبان ۵ گل 100 گرم / نامشخص کالری
پودر یا چوب دارچین انتخابی 100 گرم / 261 کالری
آب جوش یک لیتر 100 گرم / 0 کالری

 

روش تهیه دمنوش سنبل الطیب :

*. مثل تهیه بیشتر جوشانده ها و دمنوشوش ها، همه این مواد را در قوری می ریزیم و می گذاریم دست کم ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آب جوش با در بسته، بماند تا دم بکشد. ریشه ها معمولا زمان بیشتری از برگ لازم دارند.تا زمان دم کشیدن عصاره را به آب بدهند.

*. می توانیم بخشی از ریشه را پودر کنیم تا زمان کمتری برای دم کشیدن ببرد.دمنوشش نباید در این مرحله بجوشد. اگر می توانید با شمع زیرش را روشن نگه دارید تا گرم شود.عطر سنبل الطیب بیرون بزند. اگر هم سماور یا کتری دارید، بگذارید با بخار، آرام دم بکشد.

*. بعد مثل چای آن را در استکان بریزید و بنوشید.مزه دمنوشش تلخ است اما به قول جورج اورول، ساخته شده که تلخ باشد، همانطور که آبجو تلخ است و بهتر که تنها نوشیده شود.دمنوشش مانده و سردشده گویا خاصیت چندانی ندارد و توصیه شده تا یکی دو ساعت بعد از دم کشیدن، نوشیده شود.

 

نکته :

*. گفته شده اگر داروی خواب یا  ضدحساسیت مصرف می کنیم، بهتر است برای نوشیدن این معجون با پزشک صحبت کنیم.

*. ممکن است به بعضی از داروهای گیاهی حساسیت داشته باشیم. همینطور، ممکن است هر کسی با طبع متفاوت، با این نوع دمنوشش های گرم، مساله داشته باشد. میزان مواد و داروی گیاهی مهم است و بهتر است قبل از نوشیدن مقدار زیادی از این دمنوشش ها، آن را امتحان کنیم.

*. اگر دمنوشش را شب می نوشید، بهتر است لیمو و عسل استفاده نکنید. لیمو به بی خوابی کمک می کند و ویتامینش هم در آب جوش از بین می رود. عسل هم به خاطر شیرینی اش قبل از خواب شبانه، چندان خوب، نیست. اما اگر به خاطر مزه، دوست دارید، این دو بخش را هم به نوشیدنی تان اضافه کنید.

*. در مورد دارچین دو نظریه وجود دارد: هندی ها معتقدند چای و شیر با دارچین پیش از خواب رخوت آور است و به روند گرم و نرم خواب کمک می کند، نظریه مخالفش هم دارچین را با چای و قهوه به کسانی تجویز می کند که قرار است شب زنده دار باشند.

 

خواص دارچین :

*. افزودن آن به چای و سوپ حالت تهوع را کاهش می دهد. در برخی بیماران مبتلا به آسم و دارای خلط غلیظ در سینه مفید می باشد. بیماری آلزایمر. برطبق تحقیقات جدید، مواد موجود در دارچین می تواند از ابتلا به بیماری آلزایمر پیشگیری کرده و یا سرعت پیشرفت این بیماری را کم نماید. اچ آی وی. تحقیقات جدید نشان می دهد که دارچین می تواند بصورت بلقوه برضدویروس اچ آی وی، مفید باشد. کاراترین نوع دارچین بر علیه ویروس اچ آی وی ۱ و ۲ نوع چینی (سنا) آن می باشد. بیماری ام اس (Multiple Sclerosis). دارچین می تواند پیشرفت بیماری ام اس را کاهش داده و بجای بعضی از داروهای گران قیمت که برای این بیماری استفاده می شوند، مصرف شود.

 

منبع : برترین ها

گردآوری : آکاایران

 

داروی مادربزرگ ها برای بی خوابی: دمنوش سنبل الطیب
4 (80%) 21 رای