آشنایی با روش تهیه ی 

طرز تهیه

مواد لازم

شکر                        160 گرم

آب                           60 میلی لیتر

شیر کم چرب            875 میلی لیتر

وانیل                        2 قاشق چای خوری

تخم مرغ                   4 عدد

سفیده تخم مرغ       4 عدد

شکر اضافه              175 گرم

 

روش تهیه

1 - درجه ی فر را روی 200 درجه سانتی گراد تنظیم نمایید.

 

2 – شکر و آب را روی حرارت کم قرارداده، هم بزنید تا شکر کاملا حل شود. دمای گاز را افزایش دهید تا آب شروع به جوشیدن کند.

بگذارید آب داخل ظرف همچنان بجوشد تا زمانی که رنگ ترکیب آب و شکر مایل به طلایی تیره شود. توجه داشته باشید که در زمان جوشیدن آب، نباید درب ظرف را ببندید.

 

3 – شربت را داخل ماهیتابه بریزید و ماهیتابه را طوری قرار دهید تا تمام سطح آن، به طور یکسان حاوی شربت باشد.

 

4 – شیر را روی حرارت بگذارید تا گرم شود. زمانی که شیر گرم شد آن را از روی حرارت برداشته، وانیل را به آن بیفزایید. تخم مرغ ها، سفیده های تخم مرغ و شکر اضافی را که در مواد لازم قید شده، با هم ترکیب کنید و آن قدر به هم بزنید تا ترکیب یک دستی تهیه شود.

سپس به آرامی شیر را به آن ها اضافه کنید و کاملا به هم بزنید تا خیلی خوب با هم ترکیب شوند. 

 

5 – کرم تهیه شده را از الک بگذرانید و آن را داخل ماهیتابه ی حاوی شربت بریزید. سطح ماهیتابه را با فویل بپوشانید و آن را داخل ماهیتابه ی بزرگ تر دیگری قرار دهید.

داخل ماهیتابه ی بزرگ تر آب داغ بریزید، طوری که نیمی از ارتفاع ماهیتابه ی حاوی کرم کارامل را پُر کند. حال درجه فر را روی 160 درجه تنظیم کنید. بگذارید کرم کارامل به مدت 1 ساعت داخل فر بپزد تا زمانی که بتوانید یک چاقوی تیز را داخل کرم کارامل فرو کنید و زمان بیرون آوردن آن چیزی به اطراف چاقو نچسبد.

ماهیتابه ی حاوی کرم را از ماهیتابه ی بزرگ تر خارج کرده، آن را در جایی قرار دهید تا خنک شود. پس از آن که محتویات داخل ماهیتابه سرد شد، سطح آن را با پلاستیک بپوشانید و به مدت یک شب داخل یخچال نگه داری کنید.

 

6 – کرم کارامل را 45 دقیقه پیش از سرو، از یخچال خارج کنید تا دمای آن به  دمای اتاق برسد. برای سرو با یک چاقو اطراف کرم کارامل را از ماهیتابه جدا کنید و سپس آن را به ظرف مورد نظر برای سرو منتقل کنید.

 

نوش جان

ترجمه: زهرا امیری

بخش تغذیه تبیان