طرز تهیه دونات کرم دار

طرز تهیه دونات رضوی

 

مواد لازم پیراشکی دونات :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
آرد 4 و 1/4 لیوان 100 گرم / 360 کالری
شیر ولرم 1 لیوان 100 گرم / 46 کالری
آب ولرم 1/4 لیوان 100 گرم / 0 کالری
کره 100 گرم 100 گرم / 737 کالری
خمیر مایه 4 قاشق چایخوری نامشخص
شکر 3 قاشق غذاخوری 100 گرم / 400 کالری
تخم مرغ 3 عدد 100 گرم / 147 کالری
  سس شکلاتی :  
مواد لازم اندازه مقدار / کالری
پودر قند 1 لیوان 100 گرم / 400 کالری
کره 50 گرم 100 گرم / 737 کالری
شیر پر چرب یا خامه 1/2 لیوان نامشخص
شکلات تلخ 80 گرم 100 گرم / 500 کالری
عسل 1 قاشق غذاخوری 100 گرم / 288 کالری
اسانس وانیل مقداری نامشخص

 

طرز تهیه دونات با ماست

طرز تهیه دونات شکلاتی

 

 

طرز تهیه پیراشکی دونات :

*. آکایران : مخمر فوری ، آب ولرم ، شیر ولرم و 1 قاشق غذاخوری شکر را داخل کاسه ای بریزید ، مواد را مخلوط کنید و به مدت 10 دقیقه کناری قرار دهید تا استراحت کنند سپس تخم مرغ ها ، کره ذوب شده ، آرد و بقیه شکر را به مواد اضافه کنید.

*. پس از اضافه کردن مواد را با چنگال مخلوط کنید تا خمیر حالتی چسبنده و نرم پیدا کند سپس خمیر را داخل کاسه ای که چرب کرده اید قرار دهید ، روی کاسه را با حوله گرمی بپوشانید و کاسه را در محیط گرمی به مدت 1-2 ساعت استراحت دهید تا حجم خمیر 2 برابر شود.

 

طرز تهیه دونات شکلاتی

طرز تهیه دونات شکلاتی

 

*. خمیر را روی سطحی که آرد پاشیده اید قرار دهید ، خمیر را 5 دقیقه ورز دهید تا بافت خوبی پیدا کند سپس خمیر با وردنه به ارتفاع 1 سانتیمتر باز کنید.با استفاده از قالب مخصوص دونات یا با کمک لیوان دونات ها را قالب بزنید ، مرکز دونات را نیز قالب بزنید و خارج کنید ( بهترین حالت برای گردی دونات قطر 8 سانتیمتر و برای بخش خالی مرکز دونات قطر 3 سانتیمتر است ).

 

طرز تهیه دونات بدون خمیر مایه

طرز تهیه دونات با ماست

 

*. ته سینی کاغذ روغنی بیندازید و خمیرهای قالب زده را روی آن قرار دهید ، روی خمیرها را با پارچه یا سلفون بپوشانید و به مدت 30 دقیقه کناری قرار دهید تا خمیرهای دونات استراحت کنند.پس از این مدت زمان داخل قابلمه مقدار زیادی روغن بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید.

*. تا داغ شود سپس دونات ها را داخل روغن بیندازید ، پس از اینکه یک طرف طلایی شد برگردانید تا طرف دیگر نیز طلایی شود ، پس از سرخ شدن دونات ها را روی توری یا دستمال کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی اش گرفته شود.

 

طرز تهیه دونات رضوی

طرز تهیه دونات در فر

 

*. سس شکلاتی : کره و شکلات خرد شده را داخل کاسه ای بریزید و روی حرارت بخار آب قرار دهید و آرام هم بزنید تا نرم و یکدست شود سپس شیر یا خامه را اضافه کنید و هم بزنید ( دقت کنید که آب زیر کاسه نجوشد ).

*. در ادامه پودر قند را اضافه کنید و هم بزنید تا پودر قند خوب مخلوط شود ، پس از مخلوط شدن تمام مواد را داخل قابلمه کوچکی بریزید و روی حرارت مستقیم قرار دهید ( حرارت کم باشد ) ، مرتب هم بزنید تا سس غلیظ شود سپس از روی حرارت بردارید و اجازه دهید سرد شود.

 

طرز تهیه دونات در فر

طرز تهیه دونات کرم دار

 

*. پس از سرد شدن سس شکلاتی ، دونات ها را به نوبت داخل سس شکلاتی بزنید ، پس از چند دقیقه که سس شکلاتی روی دونات نشست میتوانید دونات را همراه با شیر یا نوشیدنی دلخواه تان سرو کنید ( میتوانید برای تزیین بیشتر روی سس شکلاتی از ترافل و … استفاده کنید ).

 

خواص تخم مرغ :

*. تخم مرغ حاوی تمامی املاح برای تأمین سلامتی فرد است. به خصوص اینکه منبع بسیار خوب ید و فسفر می باشد که ید برای ساخت هورمون تیروئیدی و فسفر برای رشد بهتر و سلامتی استخوان های بدن لازم می باشند.

*. املاح مهم دیگری که در تخم مرغ وجود دارند شامل: روی، سلنیم، آهن و کلسیم می باشند.روی باعث بهبود زخم، بلوغ و رشد بهتر می شود و عفونت را نیز از بین می برد.

 

اختصاصی آکاایران

 

دونات - طرز تهیه پیراشکی دونات عالی با سس شکلاتی مخصوص
4 (80%) 21 رای