دستور تهیه 

شربت ریواس

طرز تهیه شربت ریواس

مواد لازم شربت ریواس :

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
ریواس ۱ کیلو 100 گرم / 15 کالری
شکر ۱ کیلو 100 گرم / 400 کالری

طرز تهیه شربت ریواس :

*. ابتدا ریواس ها را کاملا" با آب بشویید و با چاقو پوست آن را بکنید و مغز داخلی آن ، که کاملا" از پوسته خارجی جدا کرده اید و مغز سفید آن را به تکه های کوچک ۸ سانتیمتری برش بزنید.  سپس ریواس های خرد شده را در ظرف مورد نظر بریزید و شکر را به آن اضافه کنید.

*. شکر و ریواس را مخلوط کنید تا کاملا" ریواس ها به شکر آغشته شوند.این مخلوط را ۲۴ ساعت بدون حرارت در ظرف و بیرون از یخچال ( محیط خیلی گرم نباشد ) نگه دارید و هر ۶ ساعت یک بار آن را هم بزنید تا شکر کاملا" به شیره و شهد تبدلیل شود.

*. بعد از ۲۴ ساعت شربت ریواس را از صافی رد کنید.  اگر بعد از یک شبانه روز هنوز دانه های شکر در داخل ظرف مانده است می توانید آن را کمی حرارت دهید تا به شربت تبدلیل شود.  شربت آماده مصرف است. این شربت در هنگام استفاده باید با آب رقیق شود و در یخچال نگهداری شود.

 

خواص ریواس :

*. ریواس طبیعت سرد دارد و دارای ویتامین ها و املاح معدنی گوناگونی است. برای تمامی اعضای بدن، ماده ی غذایی بسیار ممتازی شمرده می شود و اثر شگفت انگیز و معجزه آسایی دارد. قابض است و برای تقویت معده  و کبد مفید می باشد. خوردن ریواس برای بیماران تب  دار و بی اشتها مفید بوده و یرقان  ، وسواس  ، سستی را درمان می نماید.

*. در این گونه موارد می توان 100 گرم از آب ریواس یا رب ریواس را میل کرد. صفرا و دل به هم خوردگی را رفع می کند و برای حصبه  و اسهال گرم صفراوی مفید بوده و کرم کُش است. خوردن ریواس را نباید در برنامه ی غذایی از یاد بُرد. ریواس را برای تهیه ی خورش، کمپوت، مربا و شربت مورد استفاده قرار می دهند. سعی کنید در مصرف ریواس زیاده روی نکنید.

 

اختصاصی آکاایران

شربت ریواس
4 (80%) 21 رای