آکاایران: طبخ ماهی شب عید با چند پیشنهاد سالم و ساده!
پخت ماهی شب عید با چند پیشنهاد سالم و ساده!پخت ماهی شب عید با چند پیشنهاد سالم و ساده!

آکاایران: طبخ ماهی شب عید با چند پیشنهاد سالم و ساده!

سیمرغ

در این یادداشت شما را با برخی نکات برای طبخ سالم تر ماهی آشنا خواهیم کرد

سالم ترین روش ها برای طبخ ماهی شب عید

ماهی از جایگاه ویژه ای در سفره ما ایرانیان برخوردار است و به ویژه در شب عید مهمان سفره بسیاری از ماست. اما ماهی به رغم فواید سلامتی بخش خود اگر به صورت درست و اصولی طبخ نشود، می تواند به یک غذای پرکالری و چه بسا مضر تبدیل شود. در این یادداشت شما را با برخی نکات برای طبخ سالم تر ماهی آشنا خواهیم کرد.

گریل کردن ماهی

با این روش می توانید ماهی را بسته به ضخامتش در کوتاه ترین زمان ممکن آماده کنید. بهتر است قبل از شروع گریل کردن، روی آن مقداری روغن با برس یا اسپری بمالید. همچنین برای طبخ ماهی نیاز به استفاده از آتش مستقیم نیست، بلکه باید آن را در گوشه ها یا طرفین ظرف آتش یا زغال قرار دهید. در غیر این صورت ممکن است به زغال بچسبد. تغییرات رنگ پس از چند دقیقه رخ می دهد و مقداری از آب ماهی خارج می شود. به محض این که توسعه رنگ کبابی روشن را در ماهی مشاهده کردید، آن را زیر و رو کنید.

ماهی آب پز ماهی

در این روش تکه های ماهی در تابه چیده شده و روی آنها آب ریخته می شود، در حدی که تنها روی ماهی را بپوشاند. سپس می توانید چند تکه از گیاهان خوشبو و معطر برای ایجاد مزه بهتر به آب بیفزایید. اجازه دهید آب به جوش بیاید و حباب های آب شکل بگیرد. در این روش ماهی با یک روش بسیار ملایم و فاقد روغن و کالری اضافی در دمای 82-74 درجه سلسیوس پخته می شود.

بخارپز کردن ماهی

یکی دیگر از روش های طبخ سالم و ملایم ماهی است. ماهی با ادویه جات و گیاهان معطر آغشته شده در سبدهای بخارپزی قرار گرفته (به صورت تک لایه) و سپس این سبد با کمی ارتفاع از کف قابلمه داخل آن قرار می گیرد. کف ظرف به اندازه سه چهار سانتی متر آب ریخته و در ظرف را می گذاریم و اجازه می دهیم ماهی به آرامی با بخار پخته شود.

طبخ ماهی در فر (دمای 450 درجه فارنهایت)

این روش این امکان را فراهم می کند که از طعم و بافت یک ماهی برشته و بافت ترد آن لذت ببرید فاقد این که مقدار زیادی روغن مصرف کنید. ماهی پخته شده با این روش می تواند با انواع سس ها، پنیر یا کره مصرف شود.

طبخ ماهی در مایکروویو

این روش بیشتر برای فیله ها و ماهی های فاقد استخوان مناسب است. کمی روغن روی سطح ماهی اسپری کرده، سعی کنید برش ها را به صورت تک لایه در ظرف چیده و مقدار بسیار کمی مایع (آب یا سس دلخواه) به ظرف اضافه کنید. سطح ظرف را با پوشش پلاستیکی مخصوص بپوشانید و چند سوراخ در آن ایجاد کنید

.

منبع : seemorgh.com

پخت ماهی شب عید با چند پیشنهاد سالم و ساده!
4 (72%) 52 رای