خورش بامیه جنوبی

خورش بامیه بادمجان

مواد لازم خورش بامیه :

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
گوشت ماهیچه یا مغز ران بی استخوان نیم کیلو 100 گرم / 240 کالری
بامیه نیم کیلو 100 گرم / 40 کالری
پیاز سرخ کرده 2 قاشق سوپخوری یک عدد / 5 کالری
تمر هندی نصف بسته یک عدد / نامشخص کالری
سیب زمینی متوسط 3 عدد 100 گرم / 75 کالری
نمک و فلفل به مقدار لازم 100 گرم / 0 کالری

روش تهیه خورش بامیه :

*. آکاایران : گوشت را به چند تکه تقسیم کرده و میشوییم و با یک قاشق غذا خوری روغن تفت میدهیم ، تا گوشت به روغن بیافتد. 3لیوان آب و پیاز سرخشده را به گوشت اضافه کرده می گذاریم با شعله ملایم  بپزد.

*. بامیه ها را شسته وانتهای(ته چوب ) آن را می بریم.تا در موقع پختن لیز وله نشود.حالا بامیه ها را با 2 قاشق سوپخوری روغن کمی سرخ می کنیم.رب گوجه فرنگی را هم به بامیه ها اضافه کرده و کمی تفت می دهیم.

*. نمک وفلفل و سس تمر هندی را هم به بامیه می زنیم.در مرحله آخر که گوشت تقریبا پخت.بامیه ها را هم به آن اضافه می کنیم و می گذاریم با گوشت بپزد.این خورش کم آب طبخ می شود.برای خوش عطر تر شدن این خورشت می توانیم.

*. از نعناع و جعفری به صورت سرخ شده و به مقدار کم (برای این غذا تقریبا1 فنجان کافی می باشد )استفاده کنیم.سیب زمین ها را هم پوست کنده و به صورت حلقه های باریک می بریم و سرخ می کنیم و در انتها در کنار ظرف برای تزیین قرار می دهیم.

 

روش تهیه سس تمر هندی :

*. تمر هندی را در 1 لیوان آب جوش قرار داده و بعد از 2-1 ساعت آن را از صافی عبور دهید.

 

خواص بامیه :

*. فیبر موجود در بامیه، نمایه گلایسمی پایینی به آن می دهد، یعنی به سرعت قند خون را بالا نمی برد. بدین ترتیب که سرعت جذب قند را کاهش داده و به حفظ قند خون کمک می کند، بنابراین برای افراد مبتلا به دیابت مفید است.موسیلاژ یک نوع فیبر موجود در بامیه است که از طریق متصل شدن با نمک های صفراوی و اسیدهای چرب، موجب کاهش کلسترول و پروفایل لیپیدی خون می شود و برای بیماران قلبی و هایپرلیپیدمی توصیه می شود. اثر بامیه در کاهش کلسترول خون، یکی از خصوصیات بسیار مفید این سبزی است، زیرا مانند داروهای کاهنده کلسترول اثرات جانبی ندارد.اسیدفولیک باعث کاهش هموسیستئین خون می شود.

اختصاصی آکاایران

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
دستور پخت خورش بامیه با تمر هندی
4.3 (86%) 58 رای