طرز تهیه میرزاقاسمی

 

مواد لازم میرزاقاسمی :
 

مواد لازم اندازه کالری
بادمجان ۲ کیلوگرم 100 گرم / 17 کالری
گوجه‌ فرنگی یک کیلوگرم 100 گرم / 15 کالری
سیر یک یا ۲ بوته 100 گرم / 0 کالری
تخم‌‌ مرغ ۴ عدد 100 گرم / 36 کالری
رب‌ گوجه‌ فرنگی ۲ قاشق (در صورت تمایل) 100 گرم / 80 کالری
روغن به مقدار لازم 100 گرم / 900 کالری
زردچوبه نمک و فلفل به مقدار لازم 100 گرم / 0 کالری

 

طرز تهیه میرزاقاسمی :

۱ ) ابتدا بادمجان‌ها را داخل فر یا روی شعله آتش اجاق گاز یا منقل کبابی کنید؛ سپس پوست آنها را کنده و سرشان را جدا کنید.

 نکته: برای آنکه باقیمانده پوست که به سختی به گوشت بادمجان چسبیده است نیز کنده شود: بادمجان‌های کبابی شده را زیر شیر آب بشویید.

۲ ) پس از اینکه پوست بادمجان‌ها به خوبی کنده شد: آنها را روی تخته آشپزخانه قرار داده و با چاقو ساطوری کنید.

نکته : اگر نوع بادمجان‌ها تخم‌دار بود: پیش از ساطوری کردن: تخم آنها را جدا کنید.

۳) حالا نوبت به پوست کندن سیرها می‌رسد؛ این کار را با چاقوی کوچک نوک‌تیز انجام دهید ولی برای راحت‌تر شدن کار: کافی است حبه‌های سیر را از هم جدا کرده و داخل کاسه‌ای حاوی آب سرد بریزید و یک تا ۲ ساعت خیس کنید.

بعد از گذشت این مدت: آنها را از آب بیرون آورده و پوستشان را به راحتی بکنید: سپس آنها را با چاقو: ریز خردکرده یا رنده کنید. البته بعضی‌ها سیرها را در هاون می‌کوبند.

۴) قابلمه‌ای را تا نیمه آب کرده و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا جوش آید: سپس گوجه‌فرنگی‌ها را به صورت درسته و با پوست داخل آب جوش بیندازید و پس از ۳ دقیقه آبکشی کنید. به این ترتیب پوست گوجه‌فرنگی به آسانی کنده می‌شود. حالا گوشت گوجه‌فرنگی‌ها را ریز خرد کنید.

۵) در قابلمه دیگری مقداری روغن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا داغ شود؛ سپس سیر رنده یا خرد شده را داخل روغن بریزید و مقداری حرارت دهید تا کمی سرخ شود. پس از آن: یک قاشق مرباخوری زردچوبه اضافه کرده و همراه با سیر کمی تفت دهید. حالا نوبت به گوجه‌فرنگی و بادمجان می‌رسد.

۶ ) پس از افزودن گوجه‌فرنگی و بادمجان‌: مقدار لازم نمک و فلفل را نیز اضافه کرده و مواد را خوب با هم مخلوط کنید تا پخته شده و آب خود را از دست بدهد.

۷) در این فاصله: تخم‌مرغ‌ها را در کاسه دیگری بشکنید و با قاشق سفیده و زرده را با هم مخلوط کنید.پس از اینکه مخلوط به روغن افتاد: تخم‌مرغ‌های مخلوط را روی مواد ریخته و در ظرف را بگذارید تا به اصطلاح بسته شوند؛ البته در این فاصله مواد را به همراه تخم‌مرغ هم بزنید. در ضمن در طول این مدت: حرارت اجاق گاز باید متوسط باشد. معمولا پس از گذشت مدت زمانی حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بعد از اضافه کردن تخم‌مرغ‌ها غذا آماده است.

روش ‌های دیگر :

بعضی‌ ها تخم ‌‌مرغ را به صورت جداگانه یا در گوشه ‌ای از همان قابلمه سرخ کرده و سپس با مواد مخلوط می‌کنند. بعضی دیگر پس از کشیدن مخلوط بادمجان و گوجه‌فرنگی در ظرف موردنظر: تخم‌مرغ‌ها را در تابه دیگری به صورت نیمرو درآورده و به همان صورت: درسته روی مخلوط می‌ریزند.

 

منبع : آکاایران

 

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
میرزاقاسمی
4.3 (86%) 58 رای