خورش کنگر با مرغ

خورش کنگر با گوشت

 

مواد لازم خورش کنگر :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
کنگر یک کیلو 100 گرم / 18 کالری
گوشت ران یا ماهیچه گوسفند یک کیلو 100 گرم / نامشخص کالری
نعنا و جعفری نیم کیلو 100 گرم / 43 کالری
پیاز سرخ شده 3 قاشق غذاخوری 100 گرم / 164 کالری
آب نارنج یا آبلیمو یک استکان 100 گرم / 9 کالری
زعفران ساییده یک دوم قاشق غذاخوری 100 گرم / 310 کالری
نمک و فلفل به قدر کافی 100 گرم / 0 کالری

 

طرز تهیه خورش کنگر :

*. آکاایران : گوشت را چند تکه کرده، می شوییم. آن را با کمی روغن تفت می دهیم و با 3 لیوان آب و پیاز سرخ شده و کمی نمک می گذاریم تا بپزد.تیغهای کنگر را پس از پاک کردن با قیچی برمی داریم و به اندازه 2 بند انگشت خرد می کنیم.

*. بعد آن را با 3 قاشق غذاخوری روغن کمی تفت داده و نعنا و جعفری خرد شده را به آن اضافه می کنیم، تا با کنگر کمی سرخ شود.زعفران حل شده ، نمک و فلفل را به گوشت اضافه می کنیم تا بپزد و جا بیفتد. بعد ترشی آن را به اندازه دلخواه میزان کرده، قابلمه را از روی حرارت برداشته و در ظرف می کشیم.

 

خواص کنگر :

*. این سبزی خواص دارویی نظیر خاصیت آنتی اکسیدانی و کاهندگی کلسترول دارد. بنابراین احتمال بروز سرطان را کاهش می دهد، خنثی کننده سموم کبدی و محافظ کبد است و به همین دلیل از دانه های آن داروهایی برای درمان بیماری های کبدی به بازار عرضه شده است. در ضمن، عادت به خوردن آن به هضم غذا کمک کرده و اشتها را افزایش می دهد.

*. خوردن برگ کنگر تولید کلسترول در بدن را پایین می آورد. به همین دلیل داروهای تهیه شده از کنگر را برای امراض قلبی-عروقی و جلوگیری از تصلب شرایین استفاده می کنند. ماده سینارین که در عصاره برگ کنگر وجود دارد، باعث کاهش کلسترول خون می شود. تحقیقات نشان داده است که سینارین باعث کاهش سطح تری گلیسیرید خون نیز می شود.

 

اختصاصی آکاایران

 

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
خورش کنگر | طرز تهیه خورش کنگر
4.3 (86%) 58 رای