خورش کدو حلوایی با آلو

طرز تهیه خورش کدو حلوایی

 

مواد لازم خورش کدو حلوایی :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
گوشت خورشی 300 گرم 100 گرم / 240 کالری
کدو حلوایی یک کیلوگرم 100 گرم / 35 کالری
پیاز متوسط 2 عدد 100 گرم / 5 کالری
آلو بخارا 100 گرم 100 گرم / 20 کالری
پودر زعفران محلول در آب یک قاشق سوپ خوری 100 گرم / 310 کالری
روغن مایع مقداری برای سرخ کردن 100 گرم / 0 کالری
رب گوجه فرنگی یک قاشق سوپ خوری 100 گرم / 76 کالری
دارچین یک قاشق چای خوری سرپر 100 گرم / 261 کالری
نمک و فلفل به میزان لازم 100 گرم / 0 کالری

 

روش تهیه خورش کدو حلوایی :

آکاایران : ابتدا کدو را شسته و پس از پوست کندن، به صورت هلال های کوچک خرد کنید.سپس یک عدد از پیازها را ریز کرده و در تابه ای حاوی روغن سرخ کنید تا کمی طلایی رنگ شود.حالا کدوی خرد شده را به پیاز داغ اضافه کنید و همراه با آن تفت دهید.

گوشت را نیز شسته و در سبدی بریزید تا آب اضافی آن خارج شود.پس از آن، پیاز دیگری را نیز به صورت خلالی خرد کنید. سپس داخل قابلمه ای مقداری روغن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید.حالا پیاز خردشده را در روغن سرخ کنید.

در حین سرخ شدن پیاز، تکه های گوشت را نیز اضافه کرده و به همراه پیاز تفت دهید.حالا برای پختن گوشت، 2 پیمانه آب جوشیده را به مخلوط گوشت و پیاز داغ افزوده و در ظرف را بگذارید تا گوشت روی حرارت کم اجاق گاز بپزد.

 

نکته 1 :

برای آنکه گوشت هنگام پخت طعم دار شود، زعفران محلول در آب جوشیده را نیز به آن اضافه کنید.در فاصله پخت گوشت، آلوها را خوب شسته و به مدت نیم ساعت در آب خیس کنید سپس آنها را داخل سبدی آبکشی کنید. در مراحل پایانی پخت گوشت، آلو را به همراه رب گوجه فرنگی اضافه کرده و همچنان به مدت 2 ساعت دیگر روی حرارت بگذارید.

 

نکته 2 :

رب را پیش از اضافه کردن به گوشت، کمی در روغن تفت دهید تا رنگ بهتری در غذا ایجاد کند.با توجه به اینکه کدو به خصوص درصورتی که تکه های آن ریز و نازک باشد.به سرعت پخته و له می شود، پس از اضافه کردن کدو، خورش را مدت زمان زیادی روی شعله اجاق گاز حرارت ندهید. برای این منظور، باتوجه به اندازه تکه های کدو، یک ربع تا نیم ساعت زمان کافی است.در ضمن دارچین و همچنین نمک و فلفل را نیز به همراه کدو به غذا اضافه کنید.

 

نکته 3 :

درصورتی که این خورش را با طعم ملس متمایل به ترش دوست دارید، 2 قاشق سوپ خوری آبغوره یا آب لیموترش به آن اضافه کنید.

 

نکته 4 :

افرادی که به خورش های شیرین علاقه مندند، می توانند با اضافه کردن آلو و همچنین یک قاشق سوپ خوری شکر به خورش، طعم آن را شیرین تر کنند.

 

خواص دارچین :

عفونت های قارچی. برطبق انستیتوی ملی سلامت آمریکا، سینامالدئید (یک ماده شیمیایی موجود در دارچین سنا) می تواند در مقابله با عفونت های باکتریایی و قارچی کمک کند. استنشاق روغن دارچین، تمرکز ذهنی و حافظه را بهبود می بخشد. برای پیشگیری از فاسدشدن گوشت به عنوان نگهدارنده استفاده می شود. پاشیدن مخلوطی از روغن دارچین، میخک، اکالیپتوس، لیمو و رزماری ۹۹درصد باکتری های موجود در فضا را از بین می برد. افزودن آن به چای، گرفتگی سینه و مجرای تنفسی را التیام می بخشد.

 

اختصاصی آکاایران

 

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
خورش کدو حلوایی با طعم متفاوت غذایی برای زمستان
4.3 (86%) 58 رای