فسنجان برای دو نفر

فسنجان با گوشت تکه ای


 

مواد لازم فسنجان برای 4 تا 6 نفر :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
روغن مایع 4 قاشق غذاخوری 100 گرم / 0 کالری
گوشت گوساله 200 گرم چرخ کرده 100 گرم / 200 کالری
پیاز سفید متوسط 2 عدد رنده شده و آب گرفته 100 گرم / 5 کالری
زردچوبه یک قاشق چای خوری 100 گرم / 0 کالری
گردو 250 گرم چرخ شده 100 گرم / 688 کالری
رب انار نصف تا یک پیمانه نامشخص
زعفران دم کرده 4 قاشق غذاخوری 100 گرم / 310 کالری
شکر به میزان لازم 100 گرم / 400 کالری
نمک و فلفل اندکی 100 گرم / 0 کالری

 

روش تهیه فسنجان :

*. یکی از پیازها را با زردچوبه و گوشت مخلوط کرده و نمک و فلفل بزنید سپس به شکل کوفته هایی به اندازه نصف گردو درآورید.روغن را در یک قابلمه روی شعله متوسط داغ کنید و کوفته ها را 5-6 دقیقه در آن سرخ کرده سپس با قاشق سوراخ دار خارج کید.

*. پس از اینکه روغن دوباره داغ شد پیاز دوم را اضافه کرده و 5 دقیقه تفت دهید تا کمی رنگ بگیرد. گردو را اضافه کرده و 4-5 دقیقه دیگر تفت دهید تا بوی خامی آن گرفته شود.رب انار را همراه نیم پیمانه آب جوش اضافه کرده و شعله را کم کنید. گوشت ها را به قابلمه برگردانده.

*. نصف قاشق چای خوری نمک و فلفل قرمز اضافه کنید. خورش را با در بسته 30 تا 40 دقیقه بپزید تا روغن بیندازد. گهگاه آن را هم بزنید تا ته نگیرد. هر اندازه که مایلید خورش شیرین شود شکر اضافه کرده و پس از اینکه روغن خورش روی آن جمع شد آن را با چلو سبزی خوردن یا سالاد شیرازی سرو کنید.

 

ایده های نو :

*. بعضی مواقع در زمان اضافه کردن رب انار 20-15 عدد آلو بخارای خیسانده به خورش اضافه می کنند.

 

نکات :

*. 1- اگر خرید گردو برایتان پرهزینه است می توانید مقدار آن را نصف کرده و به جای باقی از بادام زمینی استفاده کنید. این کاری است که در بیشتر رستوران ها انجام می دهند و گاه کلا به جای گردو از بادام زمینی استفاده می کنند.

*. 2- روغن گردو سالم است اما اگر می خواهید خورش کمتر چرب باشد 100 گرم کدوحلوایی به جای گردو به خورش اضافه کنید. رنگ بهتری می گیرد و غلیظ می شود. احتمالا کسی هم متوجه نمی شود.

*. 3- اگر از مرغ استفاده کردید آن را هنگام سرخ کردن کمی نمک بزنید تا ترد شود.

 

خواص انار :

خواص انار برای کاهش وزن

*. نتایج یک مطالعه نشان می دهد که انار به عنوان سلاحی برای مبارزه با چاقی بسیار خوب عمل می کند. در یک مطالعه که بر روی هزار نفر توسط چند دانشگاه آمریکایی در واشنگتن انجام شد محققان متوجه شدند که مصرف انار حتی در کوتاه مدت می تواند رشد سلول های چربی اطراف معده را متوقف و این چربی ها را به سرعت آب می کند. محققان در این مطالعه به افراد مورد مطالعه گفتند که مدت یک ماه روزی یک عدد انار مصرف کنند. نتیجه این مطالعه نشان داد که مصرف انار در سوزاندن چربی بدن کاربرد فوق العاده ای دارد و اسید چرب اطراف شکم را نیز کاهش می دهد.

 

اختصاصی آکاایران

 

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
یک خورش محبوب پاییزی | برای تمام فصول
4.3 (86%) 58 رای