باقلا قاتق شمالی

خواص باقلاقاتق

مواد لازم باقلاقاتق :

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
باقلا (کشاورزی گیلان) 300گرم 100 گرم / 59 کالری
شوید (خشک) 3قاشق سوپخوری 100 گرم / 25 کالری
تخم مرغ 3عدد 100 گرم / 147 کالری
سیر (خشک) 4حبه 100 گرم / 120 کالری
کره (یا روغن زیتون) 100گرم 100 گرم / 737 کالری
آب 1لیتر 100 گرم / 0 کالری
نمک به میزان لازم 100 گرم / 0 کالری
فلفل به میزان لازم 100 گرم / 0 کالری
دارچین به میزان لازم 100 گرم / 261 کالری
زردچوبه به میزان لازم 100 گرم / 0 کالری

طرز تهیه باقلاقاتق :

*. ابتدا پوست باقلا ها را جدا کرده و در ظرف مناسب یا گمج مقداری روغن یا کره میریزیم و کمی باقلا را در آن تفت میدهیم سپس شوید خشک، سیر کوبیده، زردچوبه و نمک را اضافه کرده و مخلوط می کنیم بعد از اینکه مواد به خوبی تفت خورد، آب را روی آنها می ریزیم و همان طور روی حرارت باقی می گذاریم تا باقلا نیم پز شود (این نوع از باقلا زود له می شود). پس از جوش آمدن آب، تخم مرغ را اضافه می کنیم.این تخم مرغ ها باید خوب پخته شود.در آخر با دارچین و فلفل غذا را خوش طعم می کنیم.

 

نکات :

*. پاچ باقلای خشک را از فروشگاه های خواروبار می توان خرید. پاچ باقلا دو نوع است: پاچ باقلای محلی که پس از پخته شدن شکل خود را حفظ می کند و پاچ باقلای کشاورزی که زودپز بوده و اگر زیاد پخته شود له می شود.تخم مرغ را نباید داخل غذا هم بزنید.

*. شوید اگر خیلی زیاد باشد موجب تلخی غذا می شود.اگر از باقلای تازه محلی استفاده می کنید، نیاز به خیس خوردن ندارد، ولی نوع خشک آن احتیاج به خیس خوردن دارد.حتما باقلا را از شب قبل خیس کنید تا پوست آن راحت جدا شود.

*. از باقلای مازندرانی استفاده نکنید؛ زیرا این باقلا در تهیه ی باقلا وابیج به کار می رود. این غذا با ماهی شور، زیتون پرورده، سیرترشی، ماست و خیار سرو می شود.اگر به هر دلیلی امکان استفاده از تخم مرغ را ندارید، می توانید آن را به غذا اضافه نکنید.

 

خواص سیر :

*. برای درمان سینوزیت، چند حبه سیر له شده را در کره تفت دهید و با نان میل کنید.یک حبه سیر را ریز خرد کنید و با کمی آب میل کنید تا نفخ، یبوست و درد معده برطرف شود.بوی سیر با جویدن کاهو، جعفری یا خوردن شیر، سیب یا عسل رفع می شود. همچنین گذاشتن مقداری چای خشک در دهان و قورت دادن آن.روزانه مصرف نصف یا یک حبه سیر خام توصیه می شود.مصرف پماد غلیظ سیر ممکن است موجب تحریکات جلدی و حتی سوختگی های خفیف شود.

اختصاصی آکاایران

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
طرز تهیه باقلاقاتق
4.3 (86%) 58 رای