تهیه خورش نارنگی

مواد لازم خورش نارنگی

 

مواد لازم خورش نارنگی :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
گوشت مرغ 1250 گرم 100 گرم / 200 کالری
هندوانه 500 گرم 100 گرم / 23 کالری
پوست نارنگی 1 فنجان 100 گرم / 25 کالری
روغن 200 گرم 100 گرم / 0 کالری
پیاز 3 عدد 100 گرم / 5 کالری
خلال پسته 3 قاشق سوپخوری 100 گرم / 680 کالری
خلال بادام 3 قاشق سوپخوری 100 گرم / 612 کالری
آب لیموترش 3 قاشق سوپخوری 100 گرم / 42 کالری
شکر 3 قاشق سوپخوری 100 گرم / 400 کالری
آرد سفید 1 قاشق سوپخوری 100 گرم / 341 کالری
زعفران 1 قاشق مرباخوری 100 گرم / 310 کالری
نارنگی 1000 گرم 100 گرم / 35 کالری
نمک قدری 100 گرم / 0 کالری

 

طرز تهیه خورش نارنگی :

*. آکاایران : مرغ تمیز کرده و شکم خالی باشد , پوست نارنج یا نارنگی خلال باشد , پسته و بادام خلال باشد , زعفران سائیده باشد.ابتدا خلال پوست نارنج را دوبار در آب سرد می جوشانیم و در ظرفی می ریزیم تا یک شب بماند , آب خلال را دو سه بار عوض می کنیم تا تلخی خلال گرغته شود.

*. بعد پیاز را خرد و با روغن سرخ می کنیم تا طلائی شود , بعد مرغ را بدقت تمیز می کنیم و با دو لیوان آب داخل پیاز سرخ شده می ریزیم و میگذاریم نیم پز شود آنگاه آرد را در یک قاشق روغن سرخ می کنیم و داخل مرغ میریزیم , سپس هویج را پوست می کنیم و خلال می کنیم.

*. یا از ماشین مخصوص خلال کردن رد می کنیم و با خلال نارنج تلخی گرفته به مرغ می افزائیم سپس آب لیمو و شکر و زعفران سائیده شده با مقدار کافی نمک می ریزیم و حرارت خورش را ملایم می کنیم تا خورش آهسته بجوشد و مواد داخل آن پخته شود و خورش به روغن بیافتد و آب نداشته باشد.

*. آنگاه نارنگی ها را از پوست دوم در می آوریم و آماده می گذاریم و خورش را در ظرف می کشیم , ممکن است مرغ را درسته یا قطعه قطعه کنیم و در ظرفی بگذاریم , نارنگی ها را روی خورش میریزیم و کمی از سس خورش روی نارنگی می دهیم.

*. خلال پسته و بادام را روی خورش می پاشیم , ممکن است مغز نارنگی را یک طرف ظرف خورش بریزیم تا فقط گرم شود بعد آهسته با کفگیر بیرون بیاوریم و کنار بگذاریم و بعد از کشیدن خورش روی آن بریزیم .در صورت رعایت مقادیر مواد اولیه این خورش برای 4 تا 6 نفر کافیست.

 

خواص هندوانه :

*. هندوانه بدن را تازه شاداب می کند.هندوانه برای اشخاص گرم مزاج بسیار خوب است.آب هندوانه مخلوط با سکنجبین علاج کننده یرقان و دفع کننده سنگ کلیه است.برای خنک کردن بدن در روزهای گرم تابستان هندوانه را با شکر بخورید.برای برطرف کردن تب و اخلاط بدن هندوانه را با شیر خشت بخورید.

*. برای رفع خارش بدن هندوانه را با تمبر هندی بخورید.هندوانه را باید همیشه بین دو غذا خورد یعنی تقریبا سه ساعت بعد از غذا و یکساعت قبل از غذا . زیرا اگر بلافاصله بعد از غذا خوزده شود در هضم غذا اختلال ایجاد می کند همچنین نباید آنرا با میوه های دیگر مخلوط کرد زیرا تولید نفخ شکم می کند.

 

اختصاصی آکاایران

 

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
طرز پخت خورش نارنگی
4.3 (86%) 58 رای