خورش کنگر رزا منتظمی

خورش کنگر با گوشت

مواد لازم خورش کنگر :

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
گوشت ماهیچه گوسفندی 500 گرم 100 گرم / 240 کالری
کنگر 2000 گرم 100 گرم / 18 کالری
پیاز داغ عسلی 3 قاشق سوپخوری 100 گرم / 164 کالری
روغن 3 قاشق سوپخوری 100 گرم / 0 کالری
آب لیموترش 0.5 فنجان 100 گرم / 42 کالری
زعفران 1 قاشق مرباخوری 100 گرم / 310 کالری
فلفل قدری 100 گرم / 0 کالری
نمک قدری 100 گرم / 0 کالری

طرز تهیه خورش کنگر :

*. گوشت را تکه تکه خرد می کنیم و میشوئیم و با پیاز سرخ کرده و 3 تا 4 لیوان آب میگذاریم بپزد , بعد ساقه های کنگر تمیز کرده و تیغ آن را میگیریم و میشوئیم و با 3 تا 4 قاشق روغن کمی سرخ میکنیم و داخل گوشت میریزیم تا کنگر نیز پخته شود ولی زیاد له نشود.

*. نمک و فلفل و آبلیمو و زعفران سائیده را در خورش میریزیم و میگذاریم خورش آهسته بجوشد و جا بیافتد.برای نیم کیلو گوشت 2 کیلو کنگر لازم است کنگر را بعد از تمیز کردن و تیغ گرفتن و شستن باید کمی سرخ کرد و داخل گوشت ریخت خورش کنگر را میشود با نعنا و جعفری آماده کرد ، در اینصورت یک کیلو کنگر کافی است.

*. ترشی آن آب لیمو یا غوره است ، خورش کنگر را با قیمه و لیمو عمانی نیز درست میکنند ، بعد از اینکه قیمه و لپه کمی پخت کنگر را سرخ و اضافه می نمایند و کمی رب گوجه فرنگی به ان میزنند.در صورت رعایت مقادیر مواد اولیه این خورش برای 4 تا 6 نفر کافیست.

 

خواص کنگر :

*. این سبزی خواص دارویی نظیر خاصیت آنتی اکسیدانی و کاهندگی کلسترول دارد. بنابراین احتمال بروز سرطان را کاهش می دهد، خنثی کننده سموم کبدی و محافظ کبد است و به همین دلیل از دانه های آن داروهایی برای درمان بیماری های کبدی به بازار عرضه شده است. در ضمن، عادت به خوردن آن به هضم غذا کمک کرده و اشتها را افزایش می دهد.

*. خوردن برگ کنگر تولید کلسترول در بدن را پایین می آورد. به همین دلیل داروهای تهیه شده از کنگر را برای امراض قلبی-عروقی و جلوگیری از تصلب شرایین استفاده می کنند. ماده سینارین که در عصاره برگ کنگر وجود دارد، باعث کاهش کلسترول خون می شود. تحقیقات نشان داده است که سینارین باعث کاهش سطح تری گلیسیرید خون نیز می شود.

 

اختصاصی آکاایران

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
پخت خورش کنگرایران
4.3 (86%) 58 رای