خورش ماست

خورش مرغ با ماست

 

مواد لازم خورشت ماست به روش هندی :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
مرغ پاک کرده 1 عدد(در حدود 5/1 کیلوگرم) 100 گرم / 200 کالری
ماست کیسه آب گرفته 1کیلوگرم 100 گرم / 55 کالری
پیاز سرخ کرده 2قاشق سوپخوری 100 گرم / 164 کالری
گشنیز 250گرم 100 گرم / 20 کالری
زیره نیمه کوب 2/1 قاشق غذاخوری 100 گرم / 15 کالری
سیر 3 تا 4 پر 100 گرم / 120 کالری
زعفران سائیده 1قاشق چایخوری نامشخص
روغن 100گرم 100 گرم / 0 کالری
نمک و فلفل بقدر کافی 100 گرم / 0 کالری

 

طرز تهیه خورشت ماست به روش هندی :

*. آکاایران : مرغ را بعد از تمیز کردن و شستن،با یک لیوان آب و پیاز سرخ کرده،با حرارت ملایم می گذاریم بپزد. گشنیز را تمیز کرده، می شوئیم و ریز خرد می کنیم. سیر را کوبیده با گشنیز در روغن کمی سرخ می نمائیم و آن را در ظرف مرغ می ریزیم.

*. زیره را اضافه نموده، زعفران را در کمی آب جوش حل می نماییم . نصف آن را در مرغ می ریزیم. به حد کافی نمک و فلفل به آن اضافه نموده،می گذاریم آب آن در حدود 2 تا 3 قاشق بماند. مرغ را از ظرف خارج می کنیم،کمی که سرد شد،آن را قطعه قطعه می کنیم.

*. استخوانهای درشت آن را بیرون می آوریم. مرغ را دوباره در ظرف می ریزیم؛حرارت را کاملا ملایم می نماییم؛ماست را با بقیه زعفران و کمی نمک مخلوط کرده، هم می زنیم تا کاملا صاف شود و داخل ظرف مرغ می ریزیم و هم می زنیم.

*. باید دقت کرد بعد از ریختن ماست، خورش نجوشد؛کافی است فقط ماست داغ شود؛در غیر این صورت ماست به علت جوشیدن می برد و خورش آب انداخته،به صورت دلخواه در نمی آید.

*. در صورتی که مرغ با مقدار آب ذکر شده پخته نشد، کمی آب اضافه می نماییم. این خورش را می توانیم با گوشت تهیه کنیم؛در این صورت 500 گرم گوشت بدون استخوان کافی است. البته گوشت برای پختن به آب بیشتری احتیاج دارد.

 

خواص گشنیز :

*. گشنیز همچنین در کاهش LDL ( کلسترول بد ) و افزایش HDL ( کلسترول خوب ) بسیار مفید است.ویتامین K قوی ترین نقش را در سلامت استخوان دارد و گشنیزغنی ترین ویتامین K است .به درمان اختلالات چشم، دژنراسیون ماکولا و چشم های قرمز کمک می کند.به دفع عفونت ها و عفونت های دستگاه ادراری کمک می کند.گشنیز با خونسازی به جلوگیری از کم خونی کمک می کند.گشنیز یک کاهنده اضطراب است .

 

اختصاصی آکاایران

 

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
پخت خورشت ماست به روش هندی
4.3 (86%) 58 رای