دستور تهیه 

خورش آلو فسنجان

تهیه خورش آلو فسنجان

مواد لازم خورش آلو فسنجان : 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
مرغ یا گوشت گوسفندی چرخ شده برای هر نفر ۱۰۰ گرم 100 گرم / 200 کالری
آب مرغ ۲ لیوان 100 گرم / 50 کالری
گردو برای هر نفر نصف لیوان 100 گرم / 688 کالری
آلو برای هر نفر ۴ الی ۵ عدد 100 گرم / 38 کالری
رب انار به مقدار لازم نامشخص
شکر در صورت نیاز به میزان دلخواه 100 گرم / 400 کالری
نمک و زردچوبه به مقدار لازم 100 گرم / 0 کالری
زعفران دم کرده ۲ قاشق 100 گرم / 310 کالری
پیاز ۱ عدد 100 گرم / 5 کالری

طرز تهیه خورش آلو فسنجان :

*. آکاایران : گوشت مرغ یا گوسفند را چرخ کنید . پیاز را رنده کنید و همراه نمک و زردچوبه را به گوشت اضافه کنید. برای گوشت مرغ نیازی به آرد نیست اما اگر گوشت گوسفندی است حتما بدون چربی باشد و مقداری آرد به گوشت اضافه کنید.

*. خوب ورز دهید و کوفته های قلقلی به بزرگی یک گردو درست کنید و یا در روغن تفت دهید و بعد کمی آب اضافه کنید  تا بپزد.یا اینکه در آب جوش انداخته تا آبپز شود.مقداری از آب گوشت را برای پختن آلو نگهدارید وقتی آلو در آب گوشت پخته و نرم شد.

*. اگر مقداری از آب گوشت اضافه آمد  بعدا آنرا به خورش اضافه کنید.گردو را  پودر کنید و با آب گوشت روی حرارت قرار دهید  و نمک اضافه کنید. حرارت را کم کنید وقتی که شروع به روغن انداختن کرد.

*. رب انار و شکر به قدری اضافه کنید که طعم دلخواهتان را پیدا کند زعفران را هم اضافه کنید.خورش را در ظرف بکشید و کوفته قلقلی و آلو را  به شکل دلخواه  در آن تزئین کنید و با برس مقداری پودر زعقران بر روی کوفته قلقلی بمالید .

 

خواص آلو :

*. این میوه تابستانی علاوه بر آب فراوانی که دارد از پتاسیم فراوانی نیز تشکیل یافته و سرشار آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان موجود در این میوه تابستانی بهترین راه مقابله با رادیکال های آزاد بوده و موجب پاکسازی آنها از خون انسان می شود.

*. آب و فیبر بسیار زیاد این میوه نیز از مهمترین خصوصیات آن است. در تابستان به علت تعریق فراوان و از دست دادن آب؛ بدن بیشتر از قبل به مایعات نیاز دارد که این میوه نیز مانند دیگر میوه های تابستانی گزینه مناسبی است.

*. افراد سیگاری بیشتر از دیگران به این دست میوه ها نیاز دارند؛ آنتی اکسیدان این دست میوه ها بهترین گزینه برای بیماران و به ویژه افراد سیگاری است در نتیجه مصرف این میوه ها افراد شادابی و نشاط خود را بازمی یابند.

 

اختصاصی آکاایران

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
خورش آلو فسنجان
4.3 (86%) 58 رای