خورش مرغ و آلو

خورش مرغ با رب انار

مواد لازم خورش مرغ مکزیکی :

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
روغن نباتی نصف لیوان 100 گرم / 0 کالری
مرغ یک کیلو و نیم 100 گرم / 200 کالری
فلفل دلمه سبز، قرمز و زرد یک عدد 100 گرم / 22 کالری
پیازچه ریز شده ۳ دسته 100 گرم / 3 کالری
گشنیز تازه ریز شده یک سوم لیوان 100 گرم / 20 کالری
سس گوجه فرنگی یک قاشق غذاخوری 100 گرم / 89 کالری
رب گوجه فرنگی ۴۰۰گرم 100 گرم / 76 کالری
پیاز ریز رنده شده و ادویه مخلوط یک عدد 100 گرم / 36 کالری
نمک ، فلفل قرمز به مقدار لازم 100 گرم / 0 کالری
پودر آویشن به مقدار لازم 100 گرم / 276 کالری

طرز تهیه خورش مرغ مکزیکی :

آکاایران : قطعات مرغ را خوب شسته وآبکشی کنید. سپس روی حرارت ملایم گذاشته همراه با آب بگذارید تا به مدت ۲۰دقیقه بپزد. در هنگام پخت به آن کمی نمک و فلفل سیاه و زردچوبه بزنید و یک عدد پیاز همراه با یک عدد سیر روی آن خرد کنید تا مرغ طعم بهتری بگیرد.

قطعات مرغ را در صافی انداخته و آب مرغ را کنار می گذاریم. روغن را در ماهیتابه ریخته و بعد از داغ شدن اطراف قطعات مرغ را در آن سرخ می کنیم سپس در صافی می ریزیم تا روغن اضافی آن برود. پیاز رنده شده را در روغن درون ماهیتابه ریخته روی حرارت ملایم هم می زنیم تا طلایی رنگ شود.

گشنیز تازه و پیازچه را به آن اضافه کرده هم می زنیم. رب گوجه فرنگی را به آن اضافه کرده هم می زنیم و می گذاریم مواد به مدت ۳الی۴دقیقه روی حرارت ملایم بماند. فلفل دلمه ها را به مواد اضافه می کنیم. دو لیوان از آب مرغ را به مواد اضافه می کنیم.

سپس سس گوجه فرنگی را نیز به مخلوط اضافه کرده هم می زنیم. قطعات مرغ سرخ شده را به مواد اضافه کرده و مواد را به مدت ۱۵تا۲۰دقیقه روی حرارت ملایم می گذاریم. در آخر نمک، فلفل قرمز، ادویه و پودرآویشن را به مواد اضافه کرده و کمی هم زده و همراه با برنج سرو می کنیم.

 

خواص آویشن :

آویشن به عنوان گیاهی ضدعفونی کننده شناخته شده است. محلول شستشوی دهان که حاوی آویشن باشد در درمان عفونت لثه موثر است و به همین دلیل برای تهیه برخی از دهانشویه ها، خمیر دندان ها نیز به کار می رود.آویشن در درمان بیماری مجاری تنفس فوقانی از قبیل برونشیت و آسم تاثیرات مفیدی دارد و برای معالجه سرفه و گلودرد استفاده می شود.جوشانده آویشن برای درمان اسهال و پیچش روده بسیار توصیه می شود.

 

اختصاصی آکاایران

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
طرز تهیه خورش مرغ مکزیکی
4.3 (86%) 58 رای