دستور تهیه 

خورش ترشه سماق

مواد لازم خورش ترشه سماق

 

مواد لازم خورش ترشه سماق ۴ نفر :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
مرغ ۴۵۰ گرم 100 گرم / 200 کالری
سبزی ۴۰۰ گرم نامشخص
پیاز یک عدد متوسط 100 گرم / 5 کالری
لوبیا قرمز یک لیوان 100 گرم / 340 کالری
آبغوره یک لیوان 100 گرم / 20 کالری
سماق نصف استکان نامشخص
غوره نصف استکان 100 گرم / 30 کالری
نمک، پودر سیر، زردچوبه به مقدار لازم نامشخص

 

طرز تهیه خورشت ترشه سماق :

*. آکاایران : پیاز را ریز خرد کنید، در مقداری روغن تفت دهید تا سبک شود، مرغ را به پیاز اضافه کنید، نیمی از سماق را همراه با کمی زردچوبه، نمک و پودر سیر به مرغ اضافه کنید ، تمام سطح مرغ را به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه سرخ کنید تا رنگ آن کاملا تغییر کند.

*. لوبیا را همراه با ۳-۴ لیوان آب به مرغ اضافه کنید، حرارت را کمی بالا ببرید تا آب خورش بجوشد، بعد حرارت را روی شعله متوسط تنظیم کنید و یک ساعت و نیم زمان پخت برای این مرحله در نظر بگیرید.سبزی را ریز خرد کنید، در مقداری روغن به مدت ۷-۱۰ دقیقه سرخ کنید،

*. مقداری از سماق و کمی زردچوبه را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. بعد حرارت را خاموش کنید.وقتی لوبیا تقریبا پخت ( نرم شد ) سبزی را همراه با غوره و آبغوره داخل خورش بریزید،آب خورش را کنترل کنید ( اگر کم بود مقداری آب جوش به آن اضافه کنید.)

*. بعد از جوشیدن دوباره آب خورش باقیمانده سماق را داخل خورش بریزید و اجازه دهید خورش آهسته بجوشد تا جا بیفتد.در آخر نمک و چاشنی خورش را اندازه و سرو کنید.

 

نکات دستوری خورشت ترشه سماق :

*. سبزی این خورش شامل تره، جعفری، گشنیز، اسفناج کمی شنبلیله ، برگ سیر و در صورتی که در دسترس دارید مقداری سبزی های معطر شمالی از جمله خلواش، چوچاق، اناریجه + کمی مخلوط  خِنِش است.( خنش مخلوط چند نوع سبزی شمالی است که بیشتر در محدوده استان مازندران مورد استفاده قرار میگیرد و برای طبخ بعضی خوراک کاربرد دارد )

*. لازم به توضیح است که سبک تهیه این خورش تقریبا شبیه سبک شمالی است در نتیجه اگر از سبزی های شمالی در تهیه آن استفاده شود طعم آن بسیار دلچسب تر خواهد بود؛ ولی در صورتی که سبزی های فوق را در دسترس ندارید.

*. از همان ترکیب اولیه (که تقریبا همان ترکیب سبزی قورمه سبزی است) استفاده کنید. در ضمن عزیزان شمالی یا دوستانی که دسترسی به سبزی های شمالی دارند میتوانند خورش فوق را با استفاده از سبزیِ خورش مرغ ترش ( به سبک مازندرانی ) نیز تهیه کنند.

*. مقدار سماق در این خورش نقش تعیین کننده ای در طعم آن دارد. ولی توجه داشته باشید سماق بیش از اندازه موجب تلخ شدن طعم خورش میشود. بهتر است سماق را ( همانطور که توضیح داده شده است) در چند مرحله به خورش اضافه کنید .

*. طعم این خورش به نسبت کمی ترش است. اگر احتمالا با ترش بودن خورش مشکل دارید مقدار غوره گفته شده در دستور را حذف کنید. ولی مقدار آبغوره گفته شده در صورت حذف غوره آنچنان طعم خورش را ترش نخواهد کرد.

 

خواص سماق :

*. ضد التهاب سماق موجب کاهش تب می شود. هم چنین برای آرتروز، مشکلات تنفسی مانند برونشیت، سرماخوردگی و آنفولانزا معجزه می کند. جهت تسکین گلودرد از جوشانده سماق به صورت غرغره استفاده شود. قراردادن سماق بر روی جراحت هایی که در اثر جسم برنده باشد در بهبود آن مؤثر است و از عفونت بعدی جلوگیری می نماید. محافظ بسیار خوب در زخم های تازه التیام یافته است. برای درمان زخم های بد برگ آن را با بارهنگ پخته به صورت ضماد بگذارند.

 

اختصاصی آکاایران

 

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
نحوه تهیه خورش ترشه سماق
4.3 (86%) 58 رای