خورش گردو اسفناج

خورش با گردو

مواد لازم خورش گردو اسفناج دامغانی  :

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
اسفناج خرد شده ۵۰۰ گرم 100 گرم / 25 کالری
مغز گردو چرخ شده ۴۰۰ گرم 100 گرم / 625 کالری
گوشت مرغ ۶۵۰ گرم 100 گرم / 200 کالری
پیاز متوسط خرد شده ۲ عدد 100 گرم / 5 کالری
رب گوجه فرنگی ۳ ق غ 100 گرم / 76 کالری
شکر ۳ ق غ 100 گرم / 400 کالری
رب انار ۱ پیمانه نامشخص
چاشنی آبغوره ۳ ق غ 100 گرم / 9 کالری
روغن به مقدار لازم 100 گرم / 0 کالری
نمک، زردچوبه به مقدار لازم 100 گرم / 0 کالری
ادویه مخلوط خورشی یک ق م 100 گرم / 0 کالری

طرز تهیه خورش گردو اسفناج دامغانی :

*. آکاایران : پیاز را تفت میدهیم وقتی کامل تفت داده شد و پیاز سبک شد گوشت را اضافه میکنیم و روی حرارت میگذاریم سپس اسفناج خرد شده را اضافه میکنیم. بعد خیلی کم آب اضافه میکنیم و میگذاریم کامل بپزد.گردو را با کمی روغن مقداری تفت میدهیم.

*. اگر گردو یک مقدار در روغن تفت داده شود چربی خودش را بهتر پس میدهد.مقداری نمک و زردچوبه هم به گردو اضافه میکنیم. آب اضافه میکنیم و میگذاریم کامل بپزد. حدود یک ساعت یا یک ساعت و نیم زمان لازم است تا گردو خوب پخته شود.

*. اکنون گردو اسفناج و گوشت را باهم مخلوط کرده و سپس چاشنی ها را اضافه میکنیم .اجازه میدهیم غذا ا ببفتد.نکته : این غذا را میتوان با گوشت گوسفند، مرغ، بلدرچین و مرغابی هم درست کرد.

 

خواص اسفناج :

*. اسفناج بدلیل داشتن ماده ای بنام اسپیناسین هضم غذا را تسریع می کند . این ماده باعث تحریک معده و ازدیاد ترشحات آن می شود .خوردن اسفناج در رفع تشنگی موثر است .برای از بین بردن ورم و درد گلو مفید است .برای رفع سرفه های خشک برگ اسفناج را با جو پوست کنده و روغن بادام بپزید و بخورید .

*. آش اسفناج با گشنیز برای سردردهایی که ناشی از سوء هاضمه و اختلال دستگاه گوارشی است مفید می باشد .اگر آش اسفناج را با آب لیمو و سماق و یا آب غوره بخورید سردردهای ناشی از اختلال کیسه صفرا را برطرف می کند .

 

اختصاصی آکاایران

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
خورش گردو اسفناج دامغانی
4.3 (86%) 58 رای