پلو مرغ خوشمزه

پلو مرغ و بادمجان

مواد لازم پلو مرغ برای 3 نفر :

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
برنج 2 پیمانه 100 گرم / 360 کالری
سیب زمینی متوسط 2 عدد 100 گرم / 80 کالری
پیاز متوسط 2 عدد یک عدد / 5 کالری
فیله مرغ 300 گرم 100 گرم / 200 کالری
نمک و زردچوبه مقداری 100 گرم / 0 کالری
رب انار 3 ق س نامشخص
زعفران دم کرده 1 ق س 100 گرم / 310 کالری
روغن مقداری 100 گرم / 0 کالری

 

*. نکته :  برای اینکه مرغ طعم متفاوتی داشته باشد می توانید به روش زیر بپزید :

*. استفاده از آلوها. آلوی سیاه، زرد و قرمز را با کمی آب بپزید و بعد آن را صاف کنید.مرغ را با یک عدد پیاز تفت دهید و بعد با آلوهایی که صاف کرده اید مخلوط کنید و بگذارید خوب جا بیفتد.استفاده از رب نارنج.  مرغ را با یک عدد پیاز تفت دهید . دو قاشق رب نارنج  را با یک پیمانه آب مخلوط کنید و بگذارید یک ساعت روی حرارت کم خوب جا بیفتد.

 

طرز تهیه پلو مرغ :

*. پیازها را پوست کنده و رنده کنید. در تابه ای مقداری روغن ریخته و پیازها را در روغن سرخ کنید. برنج را شسته و به مدت یک ساعت خیس کنید.فیله های مرغ را نگینی خرد کرده ، به تابه اضافه کنید.

*. همراه پیازها تفت دهید. نمک و زردچوبه را هم اضافه کنید. در پایان پخت رب انار را  به مرغ بیفزایید.سیب زمینی ها را پوست کنده، نگینی خرد و در مقداری روغن سرخ کنید و کنار بگذارید.

*. نکته : می توانید برای خوشرنگ شدن سیب زمینی ها کمی زعفران هم به آنها اضافه کنید.

*. برنج را طبق روش معمول آبکش کنید. در ته قابلمه کمی روغن ریخته، ته دیگ مناسب را بگذارید.مقداری برنج در قابلمه بریزید و به عنوان لایه بعدی کمی سیب زمینی سرخ کرده و مرغ سرخ شده بریزید.

*. به همین صورت همه برنج و مایه مرغ و سیب زمینی را در قابلمه بریزید.قابلمه را روی حرارت ملایم گذاشته و پلو را به مدت 45 دقیقه دم کنید و بعد در ظرف مورد نظر کشیده، سرو کنید.

 

خواص زعفران :

*. مصرف زعفران در پیشگیری از بروز افسردگی موثر است. بر اساس تحقیقات امروزی نیز نتیجه گرفته شده است که زعفران دارای خواص ضد افسردگی است و این در حالی است که بر اساس تب سنتی به زعفران خواص فرح بخشی و خنده آوری نیز نسبت داده اند.

*. بر طبق نتایج این تحقیقات استفاده از زعفران در غذا و نوشیدن حداقل یک فنجان چای زعفران برای تمدد اعصاب توصیه می شود. زعفران افزایش دهنده تمرکز حواس است و در پیشگیری از آلزایمر و پارکیسون موثر می باشد زعفران در درمان دردهای عصبی و کم خوابی موثر می باشد.

 

اختصاصی آکاایران

 

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
روش تهیه پلو مرغ غذای محلی بهشهر
4.3 (86%) 58 رای