خورش باقلا قاتق گیلان

خورشت باقلا قاتق شمالی

مواد لازم خورش باقلا قاتق :

 

مواد لازم اندازه کالری
نمک و فلفل به اندازه نیاز 100 گرم / 0 کالری
زرد چوبه ۱ قاشق چایخوری 100 گرم / 0 کالری
شوید تازه نصف فنجان 100 گرم / 25 کالری
تخم مرغ 3 تا 4 عدد هر عدد / 150 کالری
سیر ۱ بوته 100 گرم / 0 کالری
کره 200 گرم 100 گرم / 737 کالری
لوبیای مخصوص باقلاقاتق 250 گرم 100 گرم / 18 کالری

 

طرز تهیه خورش باقلا قاتق :

لوبیای مخصوص باقلا قاتق را شسته و یک روز قبل آن را خیس می کنیم . سپس پوست آن را می گیریم . سیر را پوست گرفته و خرد می کنیم و با کره کمی تفت می دهیم.باقلای پوست گرفته را اضافه می کنیم و خوب تفت می دهیم . زرد چوبه و شوید را اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم . به باقلا آنقدر آب اضافه می کنیم تا یک بند انگشت روی آن را آب بگیرد . شعله را ملایم کرده و می گذاریم بپزد ، ولی له نشود . نمک و فلفل آن را میزان کرده و ۳ عدد تخم مرغ را هم می زنیم و به خورشت اضافه  می کنیم و در ظرف را می گذاریم تا تخم مرغ ها کمی سفت شوند و سپس آن را در ظرف می کشیم . یکی از تخم مرغ ها را نیمرو کرده و در وسط ظرف خورشت قرار می دهیم .

 

یادآوری :

۱.اگر لوبیای باقلا قاتق را کمی سرخ کنیم ، هنگام پختن له نمی شود .

۲.این نوع خورش باید کمی آب داشته و جا افتاده باشد .

 

نکات تغذیه ای :

این غذا ، یکی از غذاهای محلی ، مخصوص نواحی شمال ایران است . بهتر است غیر از غذاهای روزمره و عادی در برنامه های غذایی امان ، با طرز طبخ غذاهای محلی نواحی دیگر نیز آشنا شویم  .

در تهیه این غذا از گوشت استفاده نشده است ، ولی نگران نباشید زیرا تخم مرغ یک جانشین مناسب برای گوشت است . انرژی حاصل از یک عدد تخم مرغ ۷۵ کالری است که معادل انرژی یک واحد ( ۳۰گرم) گوشت با چربی متوسط است .

لوبیای مخصوص باقلاقاتق هم منبع پروتئین گیاهی خوبی است که همراه با تخم مرغ ، باعث افزایش کیفیت پروتئین غذا در حد پروتئین گوشت خواهد شد  . این غذا را هم می توان با پلو و هم با نان سرو کرد . انرژی این غذا در کل ، ۲۷۲۸ کالری است که اگر توسط پنج نفر میل شود سهم هر فرد از انرژی ۵/۵۴۵ کالری خواهد بود .

باقلا قاتق ، یک غذای محلی شمالی ایران گیلان می باشد که بسیار خوشمزه و لذیذ است.

 

منبع : ww.abanak.ir

 

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
طرز تهیه خورش باقلا قاتق
4.3 (86%) 58 رای