خورشت بامیه به انگلیسی


با دیدن بامیه ها در مغازه های سبزی فروشی و میدان های تره بار، نخستین فکری که به ذهنتان می رسد چیست؟! درست کردن خورشت بامیه؟! شاید نخستین فکر همین باشد.

اما با این دردانه تابستانی که این روزها کم کم دارد تمام می شود می توانید محصولی بسازید که در کل پاییز و زمستان و بهار هم مهمان آشپزخانه تان باشد. چطور؟ با ما همراه شوید.

چند کیلو بامیه بخرید و آنها را خوب بشویید. کافی است قسمتی از بامیه ای را که خریده اید جدا کنید؛ نیمی از آن را برای سرخ کردن و تهیه خورشت بامیه کنار بگذارید و نیمی دیگر را برای خشک کردن آماده کنید. بامیه به خاطر ماده لزجی که درون خود دارد به آسانی خشک نمی شود. باید تدبیری دیگر برای خشک کردن آن داشته باشید. کافی است بامیه های شسته شده را در آفتاب پهن کنید، اجازه دهید آب حاصل از شستن در هوای آزاد خشک شود. حالا نوبت به نخ کشیدن آنهاست. با یک سوزن تمیز و نخ بلند به سراغ بامیه ها بروید. آنها را روی یک پارچه تمیز پهن کنید.

سوزن را آرام وارد پوست بامیه کنید و از سمت دیگر آن بیرون بیاورید. این کار را تا جایی که طول نخ به شما اجازه می دهد ادامه دهید. بسته به حجم بامیه ای که انتخاب کرده اید شاید لازم باشد 2 تا 3 بار سوزن را نخ کنید و بامیه ها را به نخ بکشید. اگر فضای باز حیاط یا پشت بام در اختیار دارید می توانید بامیه های به نخ کشیده شده را زیر آفتاب و در هوای باز پهن کنید؛ اگر فضای شما محدود به آپارتمان است از فضای آشپزخانه استفاده کنید.

با این کار مدتی آشپزخانه شما با ریسه های بامیه های سبز تزیین خواهد شد. بعد از اینکه مطمئن شدید بامیه ها خشک شده اند- از خشک شدن قسمت داخلی آن اطمینان حاصل کنید- آنها را آسیاب کنید. حالا می توانید از این پودر بامیه که خودتان درست کرده اید در خورشت هایی که نیاز به لعاب زدن و جا افتادن دارند استفاده کنید. هم از خاصیت های بامیه بهره مند می شوید و هم اینکه پودر بامیه لعاب خوبی به خورشت شما خواهد داد.

 

خواص بامیه :

نصف لیوان بامیه پخته آنقدر سرشار است از انواع مواد ارزشمند غذایی که اگر از آنها آگاهی داشته باشید محال است به حذف کردن این ماده گیاهی از سفره تغذیه خانواده فکر کنید:

25 کالری دارد؛ پس کم کالری است.2 گرم فیبر دارد؛ منبع خوبی از فیبر است.460 واحد ویتامینA دارد؛ منبع خوبی از ویتامینA است.130 میلی گرم ویتامینC دارد.50 میلی گرم کلسیم دارد؛ منبع خوب کلسیم که ضدپوکی استخوان است.256 میلی گرم پتاسیم دارد که ضد فشار خون است.

خورش بامیه از آن دست غذاهایی است که طرفداران مخصوص به خود را دارد. اما تنوع در شیوه درست کردن همین خورشت از هنرهای کدبانوهای ایرانی است. بامیه، مرغ و آلو؛ ترکیب همین 3ماده در کنار هم کافی است تا حس چشایی شما تحریک شود. اگر بیشتر از این به این کلمات فکر کنید خودبه خود با دستور غذای زیر به سمت آشپزخانه حرکت می کنید.

 

برای شروع کار به این مواد نیاز دارید:

مرغ هایی را که از قبل از فریزر خارج کرده اید تا یخ شان آب شود با نمک و فلفل مزه دار کنید و در ظرف در داری قرار دهید؛ به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال بگذارید. حالا پیازها را نگینی خرد کنید و به همراه مرغ تفت بدهید. بعد نمک و فلفل و زردچوبه و ادویه را اضافه کنید و روی مرغ آب جوش بریزید تا زمانی که مرغ ها حسابی بپزد.

در یک قابلمه دیگر آب را جوش بیاورید، سرکه و نمک را اضافه کنید، بامیه ها را در آب جوش بریزید. مواظب باشید بامیه زیاد نپزد، در غیراین صورت در خورشت لزج خواهد شد. آلوها را از قبل خیس کنید و بشویید. وقتی که زمان پخت مرغ رو به اتمام بود به همراه آبلیمو، نمک، فلفل و زعفران به خورشت اضافه کنید. حالا خورشت بامیه شما کمی زمان لازم دارد تا جا بیفتد. 15دقیقه پایانی پخت هم رب تفت داده شده را به همراه بامیه ها به خورشت اضافه کنید و بعد از جا افتادن آن را در ظرف بکشید. با این خورشت می توانید از 3 تا 4 نفر سر سفره گرمتان پذیرایی کنید.

 

منبع : آکاایران

 

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
خورش بامیه و خواص آن
4.3 (86%) 58 رای