روش تهیه

آکاایران: طرز تهیه شوید باقالی با گوشت


آکاایران: شوید باقالی با گوشت غذای بسیار لذیذ و سنتی ایرانیست .کمتر کسی پیدا میشود که با این غذا اشنا نباشد.این غذا جزو غذاهای بسیار متداول در میهمانی های رسمی و مراسم عروسی است.

طرز تهیه:


ابتدا گوشت را با موادد افزودنی دلخواه مثل برگ بو ، پوست پرتقال ، نمک ، فلفل ، کمی سرکه ، پیاز ، سیر و ...آبپز کنید.و سعی کنید کف روی آن را بگیرید تا خوشمزه تر شود.ظرفی مناسب انتخاب کنید و باقالا و نمک را در آن به مدت یک ربع تا 20 دقیقه بپزید( باقالا تازه )پس از این مدت برنج خیس خورده را به آن اضافه کرده و پس از زمان لازم آن را آبکش کنید اگر شوید شما خشک است آن را در لحظات آخر جوشیدن برنج خیس کنید و اگر از شوید تازه استفاده میکنید آن را موقع دم کردن برنج به صورت لا به لا استفاده کنید.
پس از پختن گوشت و وقتی آب آن حدودا یک لیوان باقی ماند آن را از صافی رد کنید .در ظرفی جداگانه مقداری کره داغ کنید و پیازهای خرد شده را به آن اضافه کنید تا طلایی شوند.سپس گوشت را به آن اضافه کنید و خوب سرخ کنید و پس از آن رب گوجه فرنگی و زعفران راا اضافه کنید.و پس از کمی تفت دادن آب گوشت صاف شده را به مواد اضافه کرده و اجازه دهید کمی با هم بجوشند تا گوشت شما مزه دار شود.سپس برنج را آبکش کرده و مقداری از آن را با زعفران مخلوط کنید و در ظرف مناسب برای سرو قرار دهید.


نکات:


1)اگر از باقلای خشک استفاده میکنید آن را به مدت بیشتری بپزید.
2) میتوانید به جای رب گوجه فرنگی از زعفران استفاده کنید و رب گوجه فرنگی را از مواد اولیه حذف کنید. این جوری غذایتان خیلی خیلی خوشمزه میشود!
3) اگر در این غذا از ته دیگ ماست یا ته چین گوشت( آموزش آن در سوران آمده است)استفاده کنید غذای شما فوق العاده خوش مزه میشود.
4)سعی کنید گوشت را از شب قبل با مواد ذکر شده مزه دار کنید تا غذای شما خوشمزه تر شود.
5) فراموش نکنید بهترین گوشت برای این غذا گوشت ماهیچه است حد المقدور از این گوشت استفاده کنید.
نوش جان


.

منبع :

 آموزش

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
طرز تهیه شوید باقالی با گوشت
4.3 (86%) 58 رای