آکاایران: دال در زبان هندی به معنای حبوبات است که انواع متنوعی از آن در هند وجود دارد.در ایران عدس قرمز به دال عدس معروف است که اصطلاح غلطی است. در هند به انواع خوراکی هایی که با حبوبات مختلف تهیه می شود، دال می گویند که غذای اکثر مردم هند است.البته در ایران به غذای ترکیه ای سوپ عدس قرمز هم دال عدس میگویند که غلط است!

طرز تهیه:


ابتدا پیاز را همراه با کمی روغن در تابه خوب تفت می دهیم تا طلایی رنگ شود. سپس زردچوبه، نمک، فلفل، سیر له شده را به آن افزوده و خوب مواد را تفت می دهیم. رب گوجه فرنگی را نیز اضافه می کنیم و پس از 30 ثانیه تابه را از روی حرارت برمی داریم.
درون قابلمه ای عدس شسته شده، سیب زمینی نگینی شده و آب ریخته، روی حرارت ملایم قرار می دهیم و می گذاریم برای20 دقیقه عدس کاملاً پخته شود. پس از این مدت پیاز تفت داده شده را همراه با عصاره تمرهندی به مخلوط درون قابلمه افزوده و آن را به مدت 15 الی 20 دقیقه روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا کاملاً جا بیفتد؛ این خورش همراه با پلو سرو می شود.

نکات:


1) عدس قرمز هنگام طبخ تقریباً دو برابر می شود.
2)برای تهیه عصاره تمر هندی آن را در آب جوش ریخته و خوب چنگ بزنید تا گوشت و هسته جدا شود سپس آن را از صافی رد کنید و چند بار داخل آب ریخته و تکرار کنید تا کاملا عصاره آن گرفته شود البته برای هر بسیته تمر هندی متوسط تقریبا یک لیوان آب جوش لازم است.
3)بهتر است این غذا را به صورت تند مصرف کنید.
نوش جان


.

منبع :

 آموزش

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
طرز تهیه دال عدس
4.3 (86%) 58 رای