آکاایران: در زمان های گذشته که وسایلی مثل یخچال و فریزر برای نگهداری مواد خوراکی نبود، بخصوص در خطه ی آذربایجان و مناطق ترک نشین، برای آنکه همیشه گوشت آماده دارا باشند گوشت را بصورت قورمه آماده می کردند. گوشت را خرد کرده و سرخ می کردند، و درون کوزه ای بزرگ (خُم) می ریختند و در سرد خانه یا زیر زمین می گذاشتند. این روش با کمی تغییر هنوز هم در میان آذری ها متداول است. با این روش می توانید هر وقت لازم بود گوشت آماده برای طبخ و پز داشته باشید. قورمه در آذری یا ترکی به معنی سرخ شده می باشد.
طرز تهیه گوشت قرمه -آکاطرز تهیه

آکاایران: طرز تهیه گوشت قرمه


طرز تهیه ی گوشت قرمه


ابتدا گوشت را بصورت قیمه ای خورد می کنیم. گوشت های با استخوان را نیز می توانید در قطعات کوچک تر بگذارید. اگر چربی خود گوشت را دوست ندارید، می توانید با اضافه کردن روغن چربی گوشت را جبران کنید. پیاز را پوست می کنیم و دو نیمه می کنیم و با گوشت ها داخل قابلمه ریخته می شود. تا روی گوشت ها آب جوش ریخته می شود و نمک می زنیم. و می گذاریم تا گوشت ها نیم پز شود.
گوشت

آذری ها به گوشت در این مرحله گوشت بُز باش می گویند، که نون را در آن تریت کرده و مثل آبگوشت، خوراک بسیار لذیذی است.
گوشت قورمه ی پخته شده
قرمه

آب گوشت را در این مرحله جدا می کنیم و گوشت را داخل ماهی تابه ریخته می شود. با اضافه کردن نمک و روغن می گذاریم گوشت خوب سرخ شود. وقتی رنگ گوشت ها تغییر کرد و کمی تیره شد آن را از روی حرارت بر می داریم و میگذاریم تا خنک شود. حالا می توانید آن را درون یک ظرف یا به صورت بسته های کوچک داخل فریزر نگهداری کنید و خیال تان آسوده باشد که تا مدتی گوشت آماده دارید. برای آماده کردن گوشت قورمه نمک زیادی استفاده می کنیم تا مدت طولانی تری بتوانیم آن را نگهداری کنیم.
روش تهیه


.

منبع :

 آموزش

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
طرز تهیه گوشت قرمه
4.3 (86%) 58 رای