آکاایران: ترشی قورمه یکی از خورشت های محلی اردبیل است که بسیار لذیذ می باشد، این خورشت را در اردبیل در ماه رمضان برای سحری می پزند. طبخ این خورشت در اردبیل متداول است.
ابتدا پیازها را خلالی نازک و یکدست خرد کنید و در ظرف مورد نظر ریخته و روی حرارت ملایم پیاز را سرخ کنید در حدی که پیاز عسلی خوشرنگ شود کمی هم زرد چوبه اضافه کنید.۳قاشق غذاخوری از پیازها را جدا کنید و برای تزیین کنار بگذارید.
سپس گوشت را به پیاز عسلی خوشرنگتان اضافه کنید و تفت دهید تا آب گوشت کشیده شود سپس ۲ پیمانه آب اضافه کنید تا نیم پز شود.
لوبیا را که ازشب قبل خیسانده اید و آلوچه خورشتی را که شسته اید را اضافه کنید و بگذارید تا خورشت جا بیفتد، ( در طول طبخ مواد اگه آب خورش کم بود به مقدار لازم آب جوش به خورشت اضافه کنید زیاد نه چون خورشت باید نه رقیق و نه غلیظ باشد متوسط ) بعد از اینکه خورشت جا افتاد زعفران را اضافه کنید و اجازه بدهید خورشت ۵ دقیقه دیگر هم روی حرارت باشد و سپس بردارید و در ظرف مورد نظر ریخته و با پیاز داغ عسلی که کنار گذاشتید تزیین کنید و با پلو نوش جان کنید.


نکته ها:
۱. سعی کنید رب گوجه فرنگی را حذف کنید و به جایش زعفران اضافه کنید چون هرچه زعفران این خورشت بیشتر باشد خوشمزه تر می شود.
۲.خوشمزگی این خورشت به پیاز وابسته است و هرچه بیشتر باشد خوشمزه تر میشود مثلا برای هر نفر یک پیاز متوسط در نظر بگیرید و دقت کنید موفع سرخ کردن پیازها نسوزند جرا که طعم خورشت را به طور کل عوض می کند، عسلی رنگ شود.
۳.برای داشتن پیاز عسلی خوشرنگ پیازها را خلالی خرد کنید و در ۲ فنجان آب و یک قاشق چایخوری نمک به مدت ۵ دقیقه قرار دهید سپس آبکش کنید و در ظرف مورد نظر ریخته و روی حرارت ملایم بگذارید وقتی آب پیاز کشیده شد روغن را اضافه کرده و درب ظرف را بگذارید و ۲ دقیقه یک بار آن را هم بزنید تا عسلی رنگ شوند. حواستان باشد پیاز نسوزد...


.

منبع :

 آموزش

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
طرز تهیه ترشی قورمه
4.3 (86%) 58 رای