روش تهیه

آکاایران: طرز تهیه خورش گل کلم با اسفناج


آکاایران: این خورش واقعا خوشمزه است و اگر فکر میکنید که تنها غذاهای پرچرب و گوشتی خوشمزه هستند سخت در اشتباهید این خورش علاوه بر خوشمزگی برای بدن بسیار مفید بوده و برای صرف وعده هایی مثل شام کاملا مناسب است.

طرزتهیه:


ابتدا گوشت را با مواافزودنی های دلخواه آبپز کرده ودر ظرفی مناسب، روغن زیتون را گرم می کنیم و گوشتها را خوب سرخ میکنیم سپس به ترتیب زنجبیل و سیر را به آن اضافه کرده و کمی تفت میدهیم تا نرم شوند. گل کلم گل شده و سیب زمینی پوست کنده و هویج خرد شده را به آن اضافه می کنیم و در حدود 3تا 5 دقیقه تفت میدهیم سپس مقداری از آب غذا را با خردل می جوشانیم و به مواد دیگر می افزاییم و در ظرف را می گذاریم تا کمی نرم شوند. اسفناج را شسته و خرد می کنیم و با پنیر و نمک به سبزیجات اضافه می کنیم تا حدود 5 دقیقه روی حرارت بماند. در ظرفی ماست و آرد و زعفران آبکرده را مخلوط می کنیم وخوب میزنیم تا صاف و یک دست شود و سپس آن را داخل سبزیجات ریخته می شود و حدود 2 الی 3 دقیقه هم می زنیم تا کمی غلیظ شود. اکنون خورش جا افتاده و آماده سرو است.


نکات:


1)طرز تهیه پنیر کورد در خانه بدین شرح است:

مرحله 1


شیر(2لیتر) را در قابلمه تفلون مناسبی با حرارت متوسط داغ کرده و گاهی هم می زنیم تا شیر ته نگیرد. حرارت را زیاد می کنیم تا به جوش آید و هنگامی که شیر در حال جوشیدن است، آب لیموترش(حدود یک چهارم پیمانه پلوپز) را به آن اضافه می کنیم و یکی دو بار هم می زنیم، تا شیر ببرد و لخته های پنیر کاملاً از آب جدا شوند. میزان آب لیموترش تازه یا آبلیموی معمولی مورد استفاده به حدی است، که شیر کاملاً ببرد.

مرحله 2


محتویات قابلمه را در یک پارچه نازک که به صورت صافی عمل کند ریخته می شود، تا آب آن جدا شده و لخته های پنیر در پارچه باقی بماند. 3ـ در این مرحله پارچه محتوی لخته های پنیر را زیر آب شست و شو می دهیم. سپس آن را آویزان می کنیم تا آب آن بچکد. پنیری که به شیوه آویزان کردن در پارچه به دست می آید ممکن است، چسبندگی لازم را برای آنکه به صورت قطعات مکعب بریده شود، نداشته باشد. این نوع پنیر بیشتر برای خوراکی هایی که پنیر در آن خرد می شود و یا برای املت کاربرد دارد.

مرحله 3


چنانچه بخواهیم پنیر سریع تر آماده شود و پنیر را به صورت قطعات مکعبی برای خورش استفاده کنیم، آن را در پارچه ی صافی یک دست می کنیم و اطراف پارچه را روی آن می کشیم و وزنه سنگینی به مدت 20 دقیقه روی آن قرار می دهیم، تا آب آن دفع شود. اکنون می توان پنیر را به قطعات مکعبی یا به اندازه دلخواه ببرید. میزان سفت شدن پنیر وابسته است، به مقدار وزنه و مدتی که زیر وزنه باقی می ماند. اگر پنیر را بیشتر به این صورت نگه دارید، پنیر خشک تر می شود. چنانچه بخواهید، پنیر کورد را برای یک یا دو هفته در یخچال نگاه دارید، بهتر است، آن را در آب نمک قرار دهید تا تازه بماند.

مرحله 4


پنیر کورد یکی از مواد اصلی، مقوی بی همتا و خوشمزه مورد استفاده در غذاهای گیاهی می باشد. پنیر کورد معمولاً در روغن و همراه با ادویه ها سرخ می شود و به غذاها اضافه می شود. فراموش نکنید؛ با توجه به کیفیت شیر، هر 8 تا 10 کیلو شیر یک کیلو پنیر می دهد.
2)میتوانید از گرد غوره یا گرد لیمو برای سرو این غذا استفاده کنید.
3)این غذا را به همراه پلو زعفرانی و ته دیگ سیب زمینی سرو کنید تا لذیذ تر شود.
نوش جان


.

منبع :

 آموزش

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
طرز تهیه خورش گل کلم با اسفناج
4.3 (86%) 58 رای