طرز تهیه راتاتویی دونفره(خورش پاستا) -آکاطرز تهیه راتاتویی دونفره(خورش پاستا)

آکاایران: طرز تهیه راتاتویی دونفره(خورش پاستا)

آکاایران: راتاتویی نوعی خورش پاستاست که با توجه به مواد تشکیل دهنده اش می تواند رنگ و بوی متفاوتی به سفره دو نفره شما بدهد.
البته این دلیل نمی شود که شما نتوانید راتاتویی رو فاقد پاستا سرو کنید. مروری کوتاه بر مواد تشکیل دهنده این خورش لذیذ به شما می گوید که این خورش ارزش غذایی لازم را برای سرو به عنوان یک غذای مستقل و کامل دارد.
● مواد لازم:
▪ کدو قلمی سبز دو عدد بزرگ
▪ بادنجان یک عدد بزرگ
▪ گوجه ۳ – ۴ عدد متوسط و سفت
▪ فلفل دلمه قرمز یا سبز یک عدد بزرگ
▪ پیاز سفید یک عدد متوسط
▪ سیر نصف حبه
▪ ریحان چند پر (به صورت سالم و خرد شده)
▪ روغن، نمک، فلفل سیاه، پودر آویشن، سرکه سفید به دلخواه
پنیر پیتزا یا پنیر پارمزان رنده شده تقریباً ۴ قاشق غذاخوری
● طرز طبخ:
پیاز را درشت خرد کرده و روی آتش تند تا ۳ دقیقه حرارت دهید. بعد از آن تکه های فلفل دلمه ای قرمز یا سبز را که به همان درشتی خرد کرده اید به آن بیافزایید و شعله را همچنان زیاد نگه دارید.
برای جلوگیری از ته گرفتن مواد، میزان روغن را به اندازه ای تنظیم کنید که کف ماهیتابه در تمام نقاط به اندازه کافی روغن داشته باشد.


پس از ۳ دقیقه دیگر، اول نصف حبه سیر را ریز خورد کرده و در ماهیتابه به اندازه ۱ یا ۲ دقیقه تفت دهید و سپس بادنجان و کدو را که که از عرض به شکل مورب و کاملاً قطور (حداقل ۲ سانتمیتر) بریده اید اضافه کنید.
بادنجان و کدو تقریباً ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به زمان نیاز دارند تا نسبتاً پخته شوند، اگر دیدید در طی این مدت غذا در حال ته گرفتن است، شعله اجاق را فقط کمی پایین بکشید، اما مراقب باشید خوراک آب نیاندازد، چون همه این سبزیجات باید بخوبی سرخ شوند و اگر در آب خودشان پخته شوند راتاتویی شما مزه اصلی خود را نخواهد داد.


در این مرحله گوجه فرنگی ها را که نسبتاً قطور (همان ۲ سانتیمتر) حلقه حلقه کرده اید، دانه دانه داخل ماهیتابه قرار دهید و شعله را به حداکثر برسانید.
نمک، فلفل سیاه و سرکه سفید را اضافه کنید و به مدت ۴ الی ۵ دقیقه مواد را در ماکزیمم حرارت و فاقد در، با احتیاط به هم بزنید که گوجه ها له نشوند یا آب نیاندازند.
پس از اطمینان از سرخ شدن گوجه ها، پودر آویشن و ریحان خرد شده را روی مواد بریزید و در ظرف را برای چند دقیقه بگذارید.


شعله را کم کنید (کمی کمتر از متوسط) و اجازه بدهید مواد در این مرحله پخته شوند و آبشان تبخیر شود، بنابراین در ظرف نباید کیپ باشد. پس از طی این مراحل، اجاق را خاموش کنید.
حلقه های مختلف مواد تشکیل دهنده راتاتویی را که ضمن طبخ سالم نگه داشته اید، در ظرف مناسبی بکشید و پیش از آنکه داغی غذا از بین برود رویش را با یک لایه از پنیر پیتزا یا پارمزان رنده شده بپوشانید. برای اینکه پنیرها آب شوند غذا حتماً باید داغ باشد. روی ظرف چند پر ریحان برای تزیین بگذارید.

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
طرز تهیه راتاتویی دونفره(خورش پاستا)
4.3 (86%) 58 رای