آکاایران: زمان آماده سازی
۲۵ دقیقه
زمان پختن
۱۵ دقیقه
ملیت
غذای فرنگی
مناسب برای
۲ نفر
۱ کیلوگرم
نمک دانه درشت
۲ عدد بزرگ
تخم مرغ
یک و نیم قاشق غذاخوری
تخم رازیانه
۱ عدد
لیمو
۲ عدد
ماهی
۱ دسته
ریحان
۱ دسته
جعفری
۳ حبه
سیر
نوک انگشت
زعفران
به میزان لازم
نمک
۱۰۰ میلی لیتر
روغن زیتون
افزودن به علاقه مندی
چاپ دستور غذایی
ماهی نمکی در فر | ماهی نمکی در فر |

آکاایران: ماهی نمکی در فر

ماهی نمکی در فر از مجموعه دستورغذایی های جیمی الیور است که سایت آشپزباشی طرز تهیه آن را برای شما آماده کرده است.
این روش طبخ ماهی، نوعی روش اسپانیایی محسوب می شود که کمک می کند تا ماهی در هنگام طبخ آبدار بماند.

نکاتی در رابطه با تهیه ی ماهی نمکی در فر:

۱- از ۲ عدد ماهی به وزن تقریبا ۶۰۰ گرم استفاده کنید. داخل شکم آن ها را خالی کنید.
۲- پوست لیمو را جدا کنید و آن را نگه دارید.
۳- سیر ها را پوست بگیرید.

  1. از قبل فر را با حداکثر حرارت گرم کنید. در کاسه ی بزرگی، نمک را به همراه 2 قاشق غذاخوری آب، تخم مرغ ها، تخم رازیانه و پوست لیمو خوب با هم ترکیب کنید، تا به حالت خمیری چسبناک درآید. دو سوم خمیر را در کف سینی فر کوچکی پخش کنید. داخل ماهی ها را با سبزی های معطر مانند ریحان و جعفری پر کنید و روی سطح نمک بگذارید. سطح آن ها را با باقیمانده ی ترکیب نمک بپوشانید و برای 15 دقیقه در فر بگذارید.
  2. بعد از این مدت، سینی را از فر خارج کنید و برای این که بدانید که آیا ماهی ها پخته اند، چاقوی تیزی را از میان نمک در ماهی ها فرو کرده و خارج کنید، با احتیاط آن را لمس کنید، اگر گرم بود، ماهی آماده است. آن را به مدت 10 دقیقه کنار بگذارید.
  3. در این میان سس سیر و روغن زیتون را تهیه کنید. حبه های سیر را در هاون بکوبید، زعفران و قدری نمک به آن ها اضافه کنید و آن ها را بکوبید تا به رنگ نارنجی در آیند. حالا روغن زیتون را اضافه کنید. هر بار کمی روغن زیتون به مواد اضافه کرده و آن ها را خوب ترکیب کنید. مقداری آب لیمو روی آن بچکانید. سس را بچشید.
  4. حالا لایه ی نمکی سفت شده، پس با پشت قاشق روی آن فشار بیاورید و با احتیاط بافت نمکی را از ماهی ها جدا کنید. این کار را با دقت انجام دهید تا گوشت ماهی، به نمک آغشته نشود. ماهی ها را در بشقاب بگذارید. پوست آن ها را جدا کنید، سپس با کمک چاقو ماهی ها را وسط مانند کتاب باز کرده و تیغ های آن ها را جدا کنید.
  5. می توانید سالادی از ترکیب خیار، زیتون، فلفل قرمز، مقداری جعفری، قدری آب لیمو و روغن زیتون تهیه کنید، به آن کمی نمک و فلفل سیاه بزنید و ماهی را به همراه سالاد و سس تهیه شده میل کنید.
.

منبع : ashpazbashy.com

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
ماهی نمکی در فر
4.3 (86%) 58 رای