فسنجان با بوقلمون


مواد لازم فسنجان :

 

مواد لازم اندازه کالری
ران و سینه مرغ ۳ قطعه 100 گرم / 200 کالری
مغز گردو ۱۵۰ گرم 100 گرم / 625 کالری
پیاز ۱ عدد بزرگ 100 گرم / 38 کالری
رب انار ۲ قاشق غذاخوری 100 گرم / نامشخص کالری
شکر ۱ قاشق غذاخوری 100 گرم / 400 کالری
نمک به اندازه کافی 100 گرم / 0 کالری
روغن ۳ تا ۴ قاشق 100 گرم / 900 کالری

 

طرز تهیه فسنجان :

پیاز را رنده ریز کنید روی حرارت بگذارید تا آب پیاز تبخیر شود سپس با روغن تفت دهید.گردو را در آسیاب بریزید تا پودر شود. از تمام قسمتهای مرغ غیر از بال و گردن می توانید استفاده کنید.

بعد از تفت خوردن پیاز، گردو را ریخته با حرارت کم مرتب هم بزنید تا رنگ گردو تیره شود. رب انار را هم اضافه کنید و بعد از کمی تفت دادن، ۴ پیمانه آب بریزید. حرارت زیر قابلمه را زیاد کنید تا آب بجوشد.

سپس شعله را کم کنید و اجازه دهید با حرارت ملایم ۱ تا ۲ ساعت بپزد تا گردو به روغن بیفتد.در قابلمه دیگری مرغ را با ۳ تا ۴ قاشق روغن تفت دهید تا طلایی شود و با نصف استکان آب بپزید.

روغن را تا می توانید کم مصرف کنید چون گردو و مرغ هر دو، روغن پس می دهند و اگر روغن را زیاد بریزید خورشت چرب می شود. مرغ نبایستی له شود یا از هم برود بلکه مرغ را نیم پز بردارید چون بقیه طبخ آن باید با گردو انجام شود.

برخی ران و سینه مرغ را به طور کامل در خورشت می اندازند و برخی برای خوردن آسان تر آن، قطعات مرغ را کوچک و اندازه جوجه کباب می کنند و سپس سرخ می کنند.

مرغ نیم پز، نمک و شکر را به گردو اضافه کنید. حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه دیگر زمان می خواهد تا خورشت جا بیفتد و غلیظ شود. این خورشت غلیظ تر از دیگر خورشت هاست.

تنظیم میزان رب انار و شکر باید به گونه ای باشد که مزه ترش و شیرین یا ملس دهد و در اصطلاح «می خوش » باشد. قبل از خاموش کردن اجاق حتماً خورشت را مزه کنید و مزه ترش و شیرین را تنظیم کنید. هنر ساخت فسنجان در تنظیم همین مزه است!

برخی فسنجان را به جای مرغ با کوفته ریزه تهیه می کنند و بیشتر می پسندند برای تهیه کوفته ریزه هم می توانید پیاز را رنده ریز کنید و آب پیاز را گرفته و در خورشت بریزید سپس گوشت چرخ کرده گوساله، ادویه، نمک و پیاز رنده شده را ورز دهید و به گلوله های کوچک و هم اندازه در آورید. کوفته ریزه ها را با روغن کم، تفت دهید و در ۲۰ دقیقه آخر طبخ خورشت به آن اضافه کنید.

شما می توانید خورشت فسنجان را یک بار با مرغ و بار دیگر با کوفته ریزه امتحان کنید تا ببینید کدام را می پسندید.در برخی از شهرها، به جای رب انار، از شیره انگور در فسنجان استفاده می کنند.این خورشت لذیذ و آسان معمولا با پلو سفید صرف می شود. خصوصا در فصل سرد سال و برای نهار بسیار خوشمزه است.

 

منبع : آکاایران

 

گردآوری توسط بخش انواع خورشت ، خورش ، قلیه سایت آکا
چگونه میتوانیم فسنجان با مرغ درست کنیم
4.3 (86%) 58 رای