دلمه بادمجان و فلفل

 

 

 

مواد لازم دلمه بادمجان :

 

مواد لازم اندازه مقدار / کالری
بادمجان دلمه ای متوسط 6 عدد 100 گرم / 17 کالری
سبزی دلمه ای نیم کیلو نامشخص
آبگوشت یک فنجان نامشخص
رب گوجه فرنگی 1 قاشق سوپخوری 100 گرم / 76 کالری
گوشت چرخ شده نیم کیلو 100 گرم / 174 کالری
برنج نیم پز یک فنجان 100 گرم / 142 کالری
آب گوجه فرنگی 3 فنجان 100 گرم / 14 کالری
پیاز سرخ شده به مقدار لازم 100 گرم / 164 کالری
آب لیمو یا نارنج به قدرکافی 100 گرم / 9 کالری
نمک و فلفل به قدرکافی 100 گرم / 0 کالری

 

 

طرزپخت دلمه بادمجان :

*. گوشت را با 3 قاشق سوپخوری روغن، کمی تفت می دهیم تا به روغن بیفتد. سبزی دلمه ای شامل : تره، جعفری، مرزه، ترخون، شوید و پیازچه است. آنها را خرد می کنیم و به گوشت می افزاییم و کمی هم می زنیم تا با گوشت کمی سرخ شوند. پیاز سرخ شده ، رب گوجه فرنگی، برنج، آب لیمو، نمک و فلفل را اضافه می کنیم و آنها را با گوشت و سبزی تفت می دهیم و یک فنجان آب گوجه فرنگی را به آن اضافه می کنیم.تا دو سه جوش بزند و آماده شود.

 

*. بادمجان ها را شسته و قسمت کلاهک سر آنها را با برس می شوییم. قسمت کلاهک دار را به صورت دایره وار با چاقو می بریم. داخل بادمجان ها را با قاشق کوچک خالی می کنیم، طوری که دیواره و ته آن به قطر 5/1 تا 2 سانتی متر باقی بماند. داخل بادمجان ها کمی آب نمک می ریزیم و آنها را چند دقیقه ای در آبکش برمی گردانیم.سپس داخل آنها را با مایع گوشتی پر کرده و در قابلمه مناسبی ردیف می چینیم.

 

*. سر بادمجان ها را هم در قابلمه قرار می دهیم تا بپزند. دلمه ها را با 2 فنجان آب گوجه فرنگی و یک فنجان آبگوشت، روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا بپزند، ولی له نشوند ( در صورت تمایل می توانیم قبل از پخت کمی آنها را سرخ کنیم ). اگر دلمه ها با این مقدار آب نپختند، می توانیم مقداری آب به دلمه ها اضافه کنیم، تا خوب بپزند و به اندازه یک دوم فنجان سس آن باقی بماند.

 

*. دلمه ها را پس از آماده شدن در دیس قرار داده، کلاهک را روی دلمه ها قرار می دهیم وسس را روی آنها می ریزیم.برای تزئین این دلمه می توانیم، چند عدد دلمه گوجه فرنگی را در اطراف دیس قرار دهیم. این دلمه را معمولاً با سس ماست سرو می کنند.دلمه یکی از اصیل ترین غذاهای آذری می باشد و معمولاً برای سرو دلمه ها از سس ماست استفاده می کنند دلمه یا دُلما به زبان آذری یعنی " چیزی که پیچیده شود ".

 

خواص بادمجان :

*. بادمجان متعلق به خانواده سیب زمینی است از زمانهای بسیار قدیم در هند کشت می شده است و از آنجا به نقاط دیگر جهان راه یافته است . چین از قرن نهم هجری شروع به کشت و زرع آن کرد . تجار انگلیسی این گیاه را در قرن هفدهم میلادی از گینه ودر انگلستان کردند و آنرا بنام کدوی گینه ای مینامیدند .

 

اختصاصی آکاایران

طرز تهیه دلمه بادمجان
4.4 (88%) 56 رای