موسیر خشک

 
: موسیر از خانواده سیر و پیاز است و از آن در تهیه انواع بورانی ، ماست موسیر و یا ترشی موسیر استفاه میشود. با نحوه خشک کردن موسیر آشنا شوید.
موسیر که با نام سیر کوهی و یا کلاسیر نیز شناخته می شود، گیاهی شبیه سیر است که ریشه آن شبیه به یک پیاز درشت یک پارچه است. برگ های موسیر باریک و دراز و گل های آن بنفش مایل به قرمزند. شاید جالب باشد بدانید که حدود ۴۰ گونه از این گیاه در دنیا شناخته شده که همگی در نواحی معتدل و مناطق بحرالرومی رشد می کنند و برخی از گونه های موسیر را در باغ به عنوان گل زینتی نیز می کارند. 
 
موسیر خشک برای ماست
 
 
پیاز این گیاه همان قسمت خوراکی است که از آن در ترشی ها، ماست و غذاها استفاده می شود. بوی موسیر نسبت به سیر کمتر است و ایتالیایی ها از آن خوراکی های گوناگونی می پزند و حتی پیازچه آن را در روغن زیتون کنسرو می کنند.
موسیر از نظر ترکیبات شیمیایی دارای حدود ۱-۰/۰۶ درصد اسانس میباشد که شامل آلیل پروپیل – دی سولفید و دو ترکیب گوگردی میباشد همچنین دارای آلیسین – آلیساتین ۱و۲ می باشد.
 
از فرآورده های موسیر برای کم کردن قند خون در افراد دیابتی استفاده می شود و هم چنین از خواص گندزدایی آن برای دفع انگل ها همراه غذا استفاده میشده است و علاوه بر آن برای ضدعفونی کردن آب نیز مورد استفاده داشته است.
از آنجا که موسیر گیاهی فصلی است و فقط تازه آن در فصل بهار یافت می شود، می توان آن را به صورت خشک درآورده و برای سایر فصول ذخیره کرد. در اینجا نحوه خشک کردن موسیر را به شما آموزش می دهیم تا در فصل وفور این گیاه مفید و پرخاصیت، از آن استفاده کرده و برای دیگر مواقع سال موسیر خشک سالم و بهداشتی خانگی داشته باشید.
 

ماست موسیر و ترشی موسیر استفاده می شود.

 
 خشک کردن موسیر
 

 

  • میزان تندی موسیرها با هم متفاوت هستند و ممکن است بعضی از آن ها حتی با یکبار آب عوض کردن، به حد مطلوب شیرین شوند پس حتما در طول کار، آن ها را بچشید و دقت کنید که در روند شیرین کردن زیاده روی نکنید چون عطر و طعم موسیرها از دست می رود.
  • اگر موسیر سفید نیست و زرد و کدر است چند بار آب آن را عوض کنید. سپس ورقه های موسیر را در آب زلال آب آهک به مدت 1 روز بریزید (آب آهک موسیر را سفید و چغر می کند.)
  • موسیر خشک را می توانید به راحتی آسیاب کنید و پودر موسیر خشک داشته باشید. از این پودر می توانید در همه مواردی که از موسیر تازه یا موسیر خشک استفاده می شود نیز استفاده کنید. 
  • پودر موسیر را کم کم تهیه کنید زیرا مواد غذایی و ادویه جات وقتی آسیاب می شوند، زودتر عطر، طعم و خاصیت خود را از دست می دهند.

منبع : setare.com

آشنایی با روش خشک کردن موسیر و تهیه موسیر خشک
4.1 (82%) 58 رای