طرز تهیه خمیر پیتزا با ماست

طرز تهیه خمیر پیتزا نازک ایتالیایی

مواد مورد نیاز :

مواد لازم اندازه کالری
آرد سفید ۳۵۰ گرم 100 گرم / 250 کالری
روغن مایع ۲ تا ۳ قاشق چای خوری 100 گرم / 120 کالری
مخمر فوری ۲ قاشق مرباخوری 100 گرم / نامشخص کالری
شکر ۱ قاشق چایخوری 100 گرم / 400 کالری
آب یا شیر گرم یک تا یک و نیم پیمانه 100 گرم / 0 کالری
نمک ۱ قاشق چای خوری 100 گرم / 0 کالری

طرز تهیه خمیر پیتزا 

 

طرز تهیه خمیر پیتزا :

برای تهیه خمیر سعی کنید اندازه مواد رو دقیق بریزید تا خمیرتون عالی شه. برای شروع مخمر رو داخل ظرف در بسته به مدت ۱۵ دقیقه قرار بدید تا حجمش دوبرابر شه.آرد و نمک و شکر رو باهم الک میکنیم و روغن رو به مخلوط اضافه میکنیم.
 
مخمری رو که عمل کرده بود اضافه میکنیم و آب یا شیری رو که از قبل گرم کردیم (حدود ۵۰ تا ۶۰ درجه به قدری که دست رو نسوزونه) کم کم به مواد اضافه میکنیم.
 
در این مرحله که آب یا شیر اضافه می شه، باید با یک دست مخلوط رو هم بزنین، چرا که مقدار آب یا شیری که استفاده میشه به آرد بستگی داره و ثابت نیست. آب یا شیر رو اونقدری اضافه کنین که خمیر حالت چسبندگی نداشته باشه.
 
(برای اطمینان بهتره اول یک پیمانه آب رو بریزید و مخلوط کنین و اگر کم بود بقیه رو قاشق قاشق اضافه کنین)خمیر رو روی سطح صافی بذارید و ورز بدین. هروقت خمیر چسبنده شد میتونید کمی آرد بپاشید.
 
بعد از ده دقیقه ورز دادن خمیر لطیف و نرم و کش داری بدست میاد.خمیر رو در ظرف چرب شده ای بذارید و روش رو بپوشونید و یک ساعت در جای گرم قرار بدین تا ور بیاد و حجمش دوبرابر بشه.
 
طرز تهیه خمیر پیتزا فوری

 

چند نکته ی مهم برای تهیه خمیر پیتزای خانگی :

توجه داشته باشید که اگه میخواید خمیر تردی داشته باشین بهتره اون رو در یخچال بذارید تا به آرامی ور بیاد. اینطوری عمل ور اومدن کندتر انجام میشه ولی خمیر تردتر میشه. اکثر رستورانها هم خمیر پیتزا رو از شب قبل آماده میکنن و در یخچال میگذارن. شیر هم باعث ترد تر شدن و مزه بهتره خمیر میشه. 

وقتی که خواستید خمیر رو استفاده کنین، یکی دو دقیقه ورز بدین تا حجمش کم شود.این خمیر برای دو یا سه پیتزای متوسط کافیه. توجه داشته باشین موقع پهن کردن، ضخامت کلفت ترین قسمت پیتزا بیشتر از دو سانتی متر نشه.

fidilio.com
گردآوری توسط بخش آموزش پخت انواع پیتزا سایت آکا
طرز تهیه خمیر پیتزا
4.7 (94%) 30 رای