طرز تهیه نوشیدنی ترش

 

مواد لازم نوشیدنی ترش :

 

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

انار دانه شده

۲۰۰ گرم

100 گرم / 51 کالری

آلبالو خشک

۱۰۰ گرم

100 گرم / 60 کالری

آلوچه خشک

۱۰۰ گرم

نامشخص

زغال اخته خشک

۱۰۰ گرم

100 گرم / 30 کالری

لواشک انار

به میزان لازم

نامشخص

نمک و گلپر

به میزان لازم

نامشخص

 

طرز تهیه نوشیدنی ترش :

*. آکاایران : برای تهیه نوشیدنی خمس، انار دانه شده را می ساییم. این کار در صورتی لازم است که دوست نداشته باشید انار زیر دندان حس شود. در غیر این صورت نیازی به این کار نیست و حتی می توانید از آب انار استفاده کنید.برای شروع کار ابتدا لواشک انار را با مقداری آب درون قابلمه ریخته.

*. روی شعله ملایم قرار می دهیم تا لواشک انار در آب حل شود. سپس آلبالوی خشک، زغال اخته و  آلوچه (که از قبل در مقدار کمی آب خیس خورده است). آب انار را به همراه مقداری نمک و گلپر به آن اضافه می کنیم و در حین پخت با پشت قاشق آنها را له می کنیم.

*. تا موارد حسابی با هم ترکیب شوند. این کار را تا وقتی که به غلظت دلخواهتان برسید ادامه دهید.بعد از اتمام این مرحله مواد را از صافی درشت عبور می دهیم سپس آنرا در لیوان ریخته و روی آن را با گلپر تزیین میکنیم.

 

خواص گلپر :

*. گلپر قطع کننده بلغم و دفع کننده باد و نفخ شکم است، بهترین دارو برای معالجه هیستری است، در ریشه آن خواص بی شماری نهفته، اگر از تشنج و ناراحتی های عصبی رنج می برید از آن استفاده کنید.

*. خوردن گلپر ذهن را باز و حافظه را زیاد و نسیان را کم می کند و ابلهی و حماقت را از بین می برد. برای فلج، لقوه و بی حسی اعضا مفید است.

 

منبع : سلام دکتر

گردآوری : آکاایران