روش تهیه استک مرغ

آموزش انواع روشهای تهیه استک مرغ در خانه

ما در این مقاله از آکاایران شما را با آموزش انواع روشهای تهیه استک مرغ در خانه آشنا میکنیم تا متناسب با نیاز و باقیمانده ی مرغی که دارید به راحتی استک مرغ تهیه کنید .

روش اول : طرز تهیه استک مرغ با استخوان های باقیمانده

مواد لازم
استخوان ها و پوست باقیمانده از خورش مرغ یا کباب و سایر غذاها
کرفس بخصوص برگهای کرفس
هویج
جعفری
نمک
مواد لازم برای تهیه استک مرغ
 استخوان و پوست مرغ و سبزیجاتی که آماده کرده اید را داخل قابلمه بریزید .
طرز تهیه استک مرغ به ظرف آب اضافه کنید . به اندازه ای که آب روی مواد را بگیرد حدود یک ق چ نمک و یک چهارم ق چ فلفل اضافه نمایید . قابلمه را روی حرارت گذاشته شعله را زیاد کنید تا به جوش آید سپس شعله را کم کنید به حدی که خیلی آرام بجوشد . در ظرف را گذاشته و حداقل اجازه دهید 4 ساعت ملایم بجوشد . هر چند گاهی سری به آن بزنید و اگر رویش کف جمع شده بود از رویش بردارید و دور بریزید . استک مرغ بعد از پخت استک را صاف کرده و سرد که شد در شیشه داخل یخچال نگهداری کنید . اگر ازین استک برای آب سوپ میخواهید استفاده نمایید بهتر از 2 ساعت دیگر به جوشاندنش ادامه دهید تا غلیظ تر شود و جای کمتری هم برای نگهداری بگیرد . روش دوم : طرز تهیه استک مرغ با پشت ، بال و سایر قسمتهای مرغ نپخته
مواد لازم
روغن زیتون 1 ق غ
پشت ، بال یا ران مرغ ، پوست ، چربی : در تکه های 5 سانتی 1.8 – 2.2 کیلوگرم
پیاز قاچ شده 1 عدد بزرگ
هویج تکه شده 1 عدد بزرگ
کرفس تکه شده به همراه برگ 1 ساقه بزرگ
جعفری یک مشت
تره فرنگی یا پیازچه در صورت تمایل
برگ بو 1 عدد
آب سرد 6 لیوان
نمک 1 ق غ
نحوه نگهداری استک مرغ
قابلمه ی بزرگی را با 12 لیوان آب پر کنید و روغن زیتون به آن اضافه نموده نیمی از تکه های مرغ را از قسمت پوست کف قابلمه بچینید. شعله را روی متوسط رو به بالا تنظیم کرده و تا زمانی که گوشت ها قهوه ای شوند به پخت ادامه دهید . بقیه ی تکه های مرغ را اضافه کرده و قابلمه را هم بزنید . به جوشاندن و گاهی هم زدن ادامه دهید تا رنگ صورتی مرغ ها از بین برود . روش تهیه استک مرغ پیاز ، هویج ، کرفس ، تره فرنگی و برگ بو را اضافه کرده و 6 لیوان آب سرد را هم به قابلمه اضافه کنید . مواد لازم برای تهیه استک مرغ شعله را زیاد کنید تا به جوش آید سپس شعله را کم کرده و بگذارید ملایم به جوشیدن ادامه دهید . معمولا در نیم ساعت اول پخت سبزیجات روی سطح اب می ایستند که میتوانید با کف گیر آن ها به داخل آب بکشید . اجازه دهید مواد به مدت 4 – 6 ساعت با در باز به صورت ملایم بجوشند. طرز تهیه استک مرغ با یک کف گیر بزرگ تکه های مرغ و سبزیجات را از آب جدا کنید . میتوانید این مواد که کاملا له شده اند را میکس کرده به سوپتان اضافه کنید . سپس آب را صاف کنید . میتوانید بعد از سرد شدن استک مرغتان را در شیشه بریزید یا این که به مدت 1 ساعت دیگر با حرارا بالا بجوشانید تا حجمش نصف شده و غلیظ تر شود و جای کمتری هم برای نگهداری نیاز داشته باشد سپس بگذارید سرد شده و به شیشه مورد نظرتان منتقل کرده و در یخچال بگذارید . استک مرغ چربی روی استک به نگهداری آن برای مدت زمان بیشتر در یخچال کمک میکند ولی اگر میخواهید استک را فریز کنید میتوانید بعد از سرد شدن استک در یخچال زمانی که  چربیهای آن رویش انباشته شد چربی رویش را خالی کنید . حتما چند سانت از بالای شیشه باید خالی باشد وگرنه موقع فریز کردن به علت افزایش حجم آب موقع یخ زدن شیشه میشکند . استک مرغ را حدود یک هفته در یخچال و چند ماه در فریزر میتوانید نگهداری کنید .   روش سوم : طرز تهیه سریع استک مرغ
مواد لازم
پشت ، بال یا ران مرغ ، پوست ، چربی : در تکه های 5 سانتی 1.8 کیلوگرم
پیاز زرد خرد  شده 1 عدد بزرگ
روغن زیتون  
آب جوش 2 لیوان
نمک 2 ق چ
برگ بو 2 عدد
نحوه نگهداری استک مرغ

1 ق غ روغن زیتون را درون تابه ریخته روی حرارت بگذارید . پیاز خرد شده را اضافه کرده و حدود 2 – 2 دقیقه تفت دهید تا نرم شود .

سپس داخل قابلمه بریزید .

روش تهیه استک مرغ

نیمی از تکه های مرغ را به  ظرفی که پیاز را تفت داده بودید اضافه کرده حدد 4 – 5 دقیقه تفت دهید تا رنگ صورتیشان از بین برود . سپس به قابلمه بزرگ اضافه کنید . نصف دیگر تکه های مرغ را هم به همین شکل طبخ کنید و به تکه های قبلی اضافه کرده روی حرارت کم بگذارید و در ظرف را ببندید و حدود 20 دقیقه بگذارید تکه های مرغ بپزند و آبشان را پس دهند .

مواد لازم برای تهیه استک مرغ

بعد از 20 دقیقه حرارت را زیاد کرده و 2 لیوان آب جوش ، 2 ق چ نمک ، 2 عدد برگ بو را اضافه کرده وقتی آب شروع به جوشیدن کرد حرارت را کم کنید با قاشق چوبی تکه های قهوه ای آب مرغ و پوست را که به کف ظرف چسبیده را جدا کنید و در ظرف را بگذارید و اجازه دهید 20 دقیقه ملایم بجوشد .

طرز تهیه استک مرغ

تکه های گوشت و سبزیجات را از آب جدا کرده سپس آب مرغ را صاف کنید تا استکی که تهیه نمودید کاملا صاف شود .

بعد ازین که استک مرغ سرد شد آن را داخل شیشه ریخته و به همان روشی که در بالا اشاره شد در یخچال یا فریزر نگهداری نمایید .

مترجم : سبا

تهیه و ترجمه اختصاصی آکاایران

آموزش انواع روشهای تهیه استک مرغ در خانه
4 (66%) 64 رای